Anne-Çocuk

Kullandığım Doğum Kontrol Hapının Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Kadınların en fazla merak ettiği konulardan biri de kullandığım kontrol hapının bir yan etkisi var mıdır sorusu olup doğru cevaplar aranmaktadır.

Kullandığım doğum kontrol hapının bir yan etkisi var mıdır sorusu için kadınlar araştırmalar yaparak doğru yanıtlar aramaktadır. Doğum kontrol hapları en fazla başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesi olmaktadır. Bu hapların içinde östrojen ve progesteron hapları yer almaktadır. Doğum kontrol haplarının daha çok tercih edilmesinin en büyük sebepleri içinde yüksek etkinliğe sahip olması yan etkisinin az olması ve kolay bir şekilde kullanılabilir olması yer almaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Hamilelikten Korur Mu?

Doğrum kontrol hapı içinde bulunan hormonlar yumurtalıklarda yumurtlamanın meydana gelmesinin önüne geçmektedir. Fakat doğum kontrol hapının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konular bulunmaktadır. Doğrum kontrol haplarının düzenli bir şekilde her gün aynı saatte alınması gerekir. Şayet düzenli bir şekilde alınmaması halinde hapın koruyuculuğu konusunda bir takım soru işaretleri meyana gelmektedir.

Doğrum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Genel olarak tüm ilaçlar gibi doğum kontrol haplarının da bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkileri beklenen ve kabul edilen durumlardır. Bu tarz hapları kullanan kadınların bir bölümünde kullanım ilk aylarında çok daha hafif şiddetli olarak kanamalar görülebilir.

Yaşanan bu kanamalar 2 ya da 3 kutu kullanıldıktan sonra ortadan kalkmaktadır. Doğum kontrol haplarının en önemli yan etkisi damar tıkanıklığı riskinin artmasına neden olmaktadır. Bunların dışında fazla kilo alma, göğüslerde şişme, bulanık görme, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı ve karın ağrısı gibi yan etkiler görülmektedir. Kullanıcılarının bu gibi yan etkileri yaşaması halinde bir doktora başvurması gerekmektedir.

Doğum Kontrol Haplarının Olumlu Etkileri

Doğum kontrol hapları yan etkilerinin yanı sıra olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları düzenli adet ve daha az sancılı görülmektedir. Doğum kontrol haplarının etkileri olarak adet öncesi yaşanan gerginlik ve ödem gibi belirtiler daha hafif olmaktadır. Ayrıca tüylenme ve kıllanma sorunları en aza inmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu