Sağlık

Menopozda Yapılması Gerekenler

Kadınların hayatında normal bir dönem olması gereken menopoz adet kanamalarının kesildiği, doğurganlığın bittiği dönemdir ve gerekli tedbirler alındığında mutlu bir süreç olarak geçip gidebilir.

İnsan hayatındaki her dönem bir sonraki evre için zemin oluşturur. Gençliğinizi sağlıklı yaşadıysanız ortalama olarak 50 yaş civarı başlayacak olan bu dönemde de fazla bir sorun yaşamayacaksınız demektir.  Menopozda yapılması gerekenler sizin için son derece normal tedbirler olacaktır.

Menopoz Ne Zaman Başlar?

Bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Avrupa ülkelerinde ortalama 51 olan menopoz yaşı bizde 49’dur ama sonuçta her kadın kendi metabolizmasının belirlediği yaşta menopoza girer. 45 yaşından önce olanlara erken menopoz denir. Adet kanamalarındaki düzensizlikler ilk başlama işaretleridir. Kadınlar arasında ünlü olan ateş basmaları telaffuz edilmeye başlanır.

Hormonlara Dikkat

Fakat artık östrogen olarak bilinen kadınlık hormonu vücutta üretilmeyeceği için bazı aksilikler görülebilir ki bunların en önemlisi kemik erimesi olarak bilinen osteoporozdur. Bu hormon aynı zamanda kalbi ve beyni de beslediğinden olumsuzluk riski artmaktadır. Kan yağları olarak bilinen kolestrol ve trigliserid düzeylerinde de yükselme görülebilir. Daha gençlikte edinilmiş sağlıklı beslenme alışkanlığı pek çok sorunun çözümüdür. Yeterli kadar kalsiyum alımı şarttır. Bu yüzden gençliğinizden başlayarak süt için. Menopoz döneminde neler yapılmalı, ben kemiklerim için süt içmeliyim gibi bir cevap iyidir ama geç kalmışlıktır.

Sorun Psikolojik Ağırlıklıdır

Bu gibi fiziksel değişikliklerin yanında başta cinsel isteksizlik olmak üzere çabuk sinirlenme, yorgunluk, nedensiz ağlama atakları, dikkat bozuklukları gibi sorunlar da yaşanabilir. Menopoz döneminin başladığını düşünüyorsanız gerekli testlerinizi yaptırın. Ve hemen hormon ilaçları gibi bir konu aklınıza gelmesin. Doktor kararı olmadan kendiniz hormon ilaçlarını kullanmaya başlamayın. Onun yerine günde bir saat düzenli yürüyün, çok daha iyidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu