Sağlık

Migrene İlişkin Efsane ve Gerçekler

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi migrende de doğru bildiğimiz yanlışlar var. Bunun yanı sıra migren efsaneleri ve gerçekleri öğrenmenin zamanı geldiği kanaatindeyiz. Peki, nedir migren hakkında yanlış bilinenler, migren ağrısının doğrularını aşağıda açıklıyoruz.

 

Migrene İlişkin Efsane ve Gerçekler
Migrene İlişkin Efsane ve Gerçekler

Migren Hakkında Doğruları Öğrenin

Migrenin sadece baş ağrısı yaptığı yönünde bir efsane bulunuyor, doğrusu ise, migrenin başın bir kısmında oluşan ağrının değil, daha fazlasının olduğu yönündedir.

Migren için yapılacak bir şeyin olmadığını söylemek bir efsanedir. Oysa tedavi edilemeyen bu hastalık kontrol altına alınabilir. Buna ilk başta migrene neden olanlardan uzak durarak başlanabilir.

Migrene İlişkin Efsane ve Gerçekler
Migrene İlişkin Efsane ve Gerçekler

Bir başka efsanede, migrenin başka hastalıklara aracı olduğu yönünde. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Migren, beyinde oluşan kimyasalların kan damarlarını tetiklemesi sonucu ortaya çıkar, başka bir hastalığa neden olmaz.

Ciddiye alınmaması yönünde yanlış bir inanış da bulunuyor. Ağrıyı çeken bilir misali, nasıl diğer hastalıklara önem veriyorsak, migrene de o derece önem vermeliyiz.

Kadınların her regl döneminde migren olacağı ve bu konuda oluşmuş migren efsaneleri görüşü de yanlıştır. Regl döneminden bir hafta önce denetim altına alınacak migren, regl döneminde hafif şekilde geçirilmesine yardımcı olur.

Migrenin mutsuzluğun nedeni olduğuna dair düşüncede yanlış. Doğrudan migreni mutsuzluğa bağlamak, migrenin tek nedenini mutsuzluk ile kapatmaya çalışmaktır. Oysa migrenin stres ve depresyon dışında da çeşitli nedenleri vardır.

Alınan gıdaların migrenle bir ilgisinin olmadı söylense de, bunun doğrusu aldığımız gıdalar arasında migren süresini tetikleyenler bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu