Yaşam

Emekli Maaşına Kredi Kullanımında Haciz Uygulanabilir Mi?

Emekli Maaşına Kredi Kullanımında Haciz Uygulanabilir Mi? Emekli hesabından kredi kullanımı bankalara borcu olan emekliler, geçtiğimiz aylarda emekli maaşlarına bankanın el koyduğundan şikayetçidir.

Emekli Maaşına Kredi Kullanımında Haciz Uygulanabilir Mi? Emekli hesabından kredi kullanımı bankalara borcu olan emekliler, son aylarda maaşlarına el konulmasıyla ilgili şikâyetlerini sık sık dile getiriyor. Avukatlara, ‘Banka emekli maaşına el koyabilir mi?’ Sorusunu sıklıkla sorarlar. Maaşını dikkate alıp mevduat hesabına aktarıp burada haciz ediyor. Ayrıca bankalar kredi sözleşmelerine emekli aylığı üzerindeki hacizin dahil edilmesini sağlayan maddeler eklediklerinde emekli aylığına haciz hakkı kazanırlar.

Emekli Maaşı Haczedilebilir Mi?

Birçok emekli konut kredisi, ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi krediler kullanmakta ancak bazen kredi taksitlerini ödemekte zorlanabilmektedir. Kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda bankalar alacaklarının tahsili için İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre icra takibi başlatabilecekleri gibi kredi sözleşmesinden doğan diğer haklarını da kullanabilirler.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 93 üncü maddesine göre aylığa haciz ancak belirli borçlar bakımından mümkündür. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun prim alacakları ve nafaka alacakları. Kredi borcu 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesindeki istisna alacaklarından biri olmadığı için kredi borcunu ödemeyen emeklinin aylığına haciz yapılamaz. Ancak emekli maaşının haczedilememesi, emeklinin diğer malvarlığına başvurularak borcun tahsiline engel değildir.

Yani emeklinin maaşına haciz yapılamamasına rağmen, varsa bankadaki birikimi (emekli maaşı değil) borç miktarı kadar bloke edilebilir veya emeklinin aracı, evi, arazisi vb. varlıkları satılabilir. Ayrıca emeklinin borcu için eve haciz yapılabilir. Yeni İcra ve İflas Kanunu konut hacizinde el konulabilecek kalemleri büyük ölçüde sınırlandırmış olsa da, eve haciz başlı başına psikolojik bir baskıdır. Bu itibarla borçlunun emekliliği konutun haczedilmesine engel değildir.

Emekli Maaşı Alınabilecek İstisnai Durum

Öncelikle 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamında maaş haciz süreci hakkında biraz bilgi vermek gerekiyor. Çalışan bir kişinin maaşının dörtte birinden çoğunun haczi, kişinin açık rızasına bağlıdır.

Emekliler açısından ise yukarıda belirtildiği gibi 5510 sayılı Kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu ve nafaka alacakları haczedilebilir. Örneğin kural olarak banka kredisi borcu veya borcu nedeniyle emekli aylığına haciz yapılamaz. Ancak bu durumun bir istisnası vardır. Borçlunun rızası ile emekli maaşına el konulabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu