Sağlık

Pnömotoraks Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pnömotoraks Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? İç veya dış pek çok faktör sonucu yaşayabileceğiniz birçok hastalık, sağlığınıza şu veya bu şekilde etki eder. Sağlığınızla ilgili bu konuda sizlerin güvenliği için oldukça zararlı olan pnömotoraks sorununu ele almayı tercih ettik.

Pnömotoraks Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Pnömotoraks akciğerin bir kısmının veya tamamının “çökme” olarak tarif edilen büzülüp ufalması olayıdır. İşte detaylar..

Pnömotoraks Nedir?

Pnömotoraksı tanımlamak istersek, akciğerleri ve göğüs duvarını etkileyen, bu dokular arasında havanın biriktiği ve akciğerlere bağlı iki zar arasında ayrılmaya neden olan ve ardından nefes almanın güçleşmesine neden olan bir hastalık olarak adlandırıyoruz. Bu durumda vücut yeterli miktarda hava eksikliğinden şikayetçidir.

Pnömotoraksın Nedenleri Nelerdir?

Pnömotoraksın en önemli nedenlerinden biri, şiddetli bir kazaya maruz kalma veya çok yüksek bir yerden düşme gibi çeşitli faktörlerin sonucu olarak akciğerlerde ortaya çıkabilen deliktir.

Pnömotoraksın nedenleri arasında, arterlerde işlev bozukluklarına yol açan ve akciğer embolisine neden olan astım, kistik fibroz ve diğerleri gibi akciğer hastalıkları bulunur. Bu hastalıklar nefes alma yeteneğinize bir miktar zarar verir ve bu nedenle pnömotorakstan muzdarip olursunuz.

Ayrıca sigaranın akciğerlerin delinmesine neden olan, solunum yollarında bazı enfeksiyonlara neden olan, nefes almanızı engelleyen zararlı etkenlerden biri olduğunu ve pnömotoraksa neden olduğunu da unutmayın.

Pnömotoraksın Belirtileri Nelerdir?

Pnömotoraksın en belirgin semptomlarından biri göğüs hizasında çektiğiniz ağrıdır. Aldığınız her nefeste ciğerlerinizde sanki bir yük varmış gibi ağrı hissedersiniz. Aslında bunlar iki kısım kastan oluşur ve pnömotoraksa maruz kaldıklarında etkilenir.

Ayrıca pnömotoraksın semptomlarından biri de nefes darlığıdır, çünkü özellikle nefes alırken nefes almada zorluk çekersiniz ve bu zorluğa genellikle alt akciğerlerde hafif bir ağrı eşlik eder.

Herhangi bir efor sarfederken aşırı yorgunluk pnömotoraksa işaret eden belirtilerden biridir, belirli bir güç gerektiren herhangi bir efor veya iş yaptığınızda nefes darlığı çekersiniz ve bu nedenle birkaç dakika içinde çok yorulursunuz.

Pnömotoraksın Tedavisi Nedir?

Pnömotorakstan kurtulmanın en iyi tedavisi, pnömotoraksa neden olan nedenlerin tedavi edilmesi ve akciğerleri çevreleyen dokulara sızan havanın boşaltılması ve ardından tamamen akciğerleri genişletmeye çalışmaktır.

Ayrıca, akciğerlerin açılıp içlerindeki deliğin ve doğru hava yollarının düzeltilmesi işleminin yapıldığı göğüs seviyesindeki bu kusuru düzeltmek için tıbbi cerrahi yeterlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu