Sağlık

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşer

Prolaktin hormonu nasıl düşer? Süt hormonu beyin üzerinde diğer hormonlar gibi hipofiz bezinden ve adet döngüsü içerisindeki işlevi tam saptanamamakla birlikte rahim dokusundan da salgılanmaktadır.

Gebelik döneminin 8. haftasından sonra kan zerinde artmaya başlayan ve doğumu takip eden emzirme dönemi içerisinde süt üretimine yardımcı olan ve bununla beraber bir süre yumurtlamayı önleyerek belli bir zamanda tekrar gebe kalınmasını önleyen hormon olarak yer almaktadır.

Neden Yükselir?

Süt hormonu yüksekliğine Hiperprolaktinemi adı verilmektedir. Göğüslerden süt gelmesi, gebe kalamama durumu veya adet düzensizliği şikayetleri bulunan bayanlarda bu hormonun yüksekliğinden şüphelenilmektedir. Bu hormonunun emzirme ile beraber kendiliğinden ve anlaşılamayacak durumda salgılanmasına neden olabilecek durumlar henüz tam olarak bilinmemektedir.

Prolaktin, göğse alınacak olan darbeler, bu bölge üzerinde yapılacak olan büyük ameliyatlar, uzun süreli stres, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi problemler prolaktin seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Prolaktin hormonu yükselme durumu farklı problemlere neden olmasından dolayı düşürülme biçimleri de değişiklik gösterebilmektedir. Kanda yer alan prolaktin seviyesi birden fazla kez ölçülmekte ve ender zamanlarda oran normal çıksa bile olay hiperprolaktinemi olarak kabul edilerek bu yönde tedavi ilaçlarının kullanılması gerekmektedir. Tiroid bezleriyle alakalı problemlerden bir tanesi bu bölgede uygulanacak tedavidir.

Gebe kalamama problemi bulunan bayanlarda bu hormon düşürülürken bununla beraber ovulasyon sağlayan ilaç kullanımı da son derece önemlidir. Bunun yanında çocuk istemeyen bir kadında adet düzensizliklerini tam olarak ortadan kaldırmak ve diğer belirtileri düşürmek için tedavi yapılmamaktadır. Adenomlar, prolaktin hormonunu düşürücü özelliği bulunan ilaçlarla tedavi edilmektedir. Prolaktini düşüren ilaçlar, ağızdan, vajinal ya da kalçadan enjeksiyon şeklinde insanlarda farklı şekillerde uygulanmaya devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu