Sağlık

Serotonin (Mutluluk) Hormonu

Vücutta salgılanan serotonin hormonu mutluluk hormonudur. Sinir hücrelerinde elektrik sinyallerinin taşınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle sinir hücreleri almış oldukları elektrik sinyallerini taşıyarak beynin çalışmasını sağlamaktadır. Bu konuda özellikle hormon oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Serotonin hormonu beyinde salgılamaktadır. Bunun yanı sıra vücutta farklı noktalarda üretilmektedir. Merkezi sinir sisteminde ve bunun yanı sıra mide bağırsak kanalı içerisinde bulunmaktadır. Özellikle serotonin hormonu ruh hali, iştah, uyku, öğrenme, hafıza, sosyal davranışlar ve cinsel davranışları düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Serotonin Hormonu Etkisi

Özellikle antidepresan ilaçlar serotonin düzeyinin etkileyerek bir şekilde vücuda etki etmesini sağlamaktadır. Kişinin ruh halini etkilemesi nedeniyle serotonin seviyesi dengesi değişmesi halinde ruh hali bozulabilir. Özellikle depresyon denilen durum söz konusu olabilir.

Serotonin hormonu depresyon ile ilişkilidir. Dengesizleşmesi halinde özellikle ruh halinin değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle serotonin hormonunun dengelenebilmesi için eksikliği durumunda tedavi edilmesi gerekir. Serotonin hormonunun eksik olması halinde veya yetersiz olması durumunda beyin hücrelerinin ve tipinde azalma söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra serotonin hormonu yapımında kullanılan triptofan maddesinin de eksikliği gözlenmektedir.

Serotonin İle Etkili Durumlar

Serotonin hormonunun azalması veya artması durumunda etkilenecek olan pek çok farklı durum söz konusu olmaktadır. Bunlar;

  • Hormonun azalması veya dengesiz değişmesi durumunda depresyon durumu söz konusu olmaktadır.
  • Özellikle hormonda değişim olması uyku problemleri yaşamasına neden olabilir.
  • Serotonin hormonu aynı zamanda mutluluk hormonu olarak bilinmektedir. Bu nedenle azalması durumunda kişinin keyifsiz ve isteksiz olması durumu gözlemlenebilir.
  • Kişide serotonin hormonunun dengede olabilmesi için özellikle serotonin hormonu salgılanması için uygun gıdaların tüketilmesi gerekebilir. Çikolatanın insana mutluluk vermesinin nedenleri arasında serotonin hormonu çoğaltması yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu