Gebelik

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Müdür?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Müdür? Anne adaylarının gebelik süreci, hastalıkları, bebeğin plasenta içerisinde duruşuna bağlı olarak doğum tipi belirlenmektedir. Anne ve bebek sağlığını tetikleyen durumlarda sezaryen doğum önerilmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Müdür? Halk arasında sezaryen doğum sonrasında hep sezaryen doğum devam edilmesi gibi bir yanılgı bulunmaktadır. Anne adayları sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü gibi soruları sıklıkla sormaktadır. Belirli şartları sağlayan anne adayları sezaryen sonrası normal doğum gerçekleştirebilmektedir. Gereken şartları, doğum süresi aralığı, faydaları ve oluşabilecek riskleri detaylıca sıraladık.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Faydaları

Sezaryen sonrası normal doğum faydaları çeşitlidir. Tekrardan cerrahi işlemler görmeyen anne adayları kısa sürede toparlanabilmektedir. Bölgede dikiş izi olmadığından dolayı enfeksiyon riski en aza indirilmiştir. Sezaryen ameliyatlarına göre kan kaybı daha az yaşanmaktadır. Kalabalık aileleri seven çiftler tekrarlayan sezaryen ameliyatının meydana getirdiği risklerden korunmuştur. Mesane ve bağırsak yaralanmaların önüne geçilmiştir. Aşırı kanamaya bağlı rahim alınma riski ortadan kaldırılmıştır. Plasenta çıkışı ve rahim içi temizliği doğal yollardan gerçekleştirilmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Riskleri

Anne adayları önceden sezaryen doğum yaptıktan sonra normal doğuma geçebilmektedir. Ancak normal doğumun başarılı geçmesi için belirli kriterleri sağlamalıdır. Başarısızlığı artıran faktörlerin başında annenin yaşı yer almaktadır. 40 yaş ve üzeri anne adaylarında önerilen operasyonlar olarak gösterilmemektedir. Annenin vücut kitle endeksi 30 un üzerinde olması gerekmektedir. Daha önce hiç vajinal doğum yapılmamış olması da riskleri de artırabilmektedir.

Doktorunuz sezaryen sonrası normal doğuma karar verebilmesi için genel bir araştırma yapması gerekmektedir. Sezaryen sonrası normal doğum riskleri düşünülmesi gerekmektedir. Anne adayları bu konuda bilgilendirilmelidir. Çocuk sayınızın fazla olması tekrarlayan sezaryen sorunlarını artırmaktadır. Daha önceki sezaryen ameliyat geçmişine dikkat etmelisiniz. Rahim yırtılması, myom çıkarılması ameliyatı, rahim bölgesinde kesi sorunlarıyla karşılaştıysanız normal doğum önerilmemektedir. Aksi takdirde anne ve bebek yaşamı tehlikeye girebilmektedir.

İri bebek, çoklu bebek, ikiz bebek veya herhangi bir rahatsızlıktan dolayı normal doğum önerilmemeye bilmektedir. Normal doğum ve sezaryen doğum yapmak isteyen kişiler uzmanlar tarafından tam bilgi alması gerekmektedir. Doğu yapacağınız hastaneyi iyi seçmeniz gerekmektedir. Yenidoğan cerrahi katı, yoğun bakım şartları, uzman bilgisi, kan transfüzyon imkanlarını incelemelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu