Sağlık

Sigaranın Yan Etkileri Nasıl Yok Edilir

Sigaranın Yan Etkileri Nasıl Yok Edilir

Türkiye’de 15 milyondan fazla sigara bağımlısı yani diğer adıyla tiryakisi olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı nüfusumuza oranla oldukça fazladır. Neredeyse nüfusun 5’de 1’i sigaraya mahkûm durumdadır. Bu da oldukça kötü bir tablodur.

Sigara yüzünden yılda 80-100 bin insanın sigaranın oluşturduğu hastalıklar yüzünden öldüğü tahmin edilmektedir. Bunun sebebi ise sigaranın içerisinde yer alan zehirli maddelerdir. Bu maddeler kanser gibi ölümcül ve tehlikeli hastalıklara yol açmaktadır.

Sigara bağımlılarının çoğu sigarayı bırakmak istemektedir fakat iradelerine engel olamayarak içmeye devam ederler. Bunun sebebi sigarada bulunan nikotin ve diğer bağımlılığa yol açan maddelerdir. Özellikle sigara bırakma aşamasında ilk 3-4 gün çok önemlidir. Bu süre zarfında sigara içmezseniz ve kafanızda ben artık bıraktım diyebiliyorsanız sigarayı büyük ihtimalle başarılı bir şekilde bıraktınız diyebiliriz. Önemli olan bilinçli olarak sigarayı bırakmayı istemeniz ve bunu kafada bitirmenizdir. Eğer bu konuda çok zorlanıyorsanız bir hastaneye giderek doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuz da yavaş yavaş eski haline gelmeye başlayacaktır. Nefes darlığınızın gittikçe azaldığını görecek ve artık yürürken çabuk yorulmayacaksınız. Sigarayı bıraktıktan sonra size eski halinize dönmenizde yardımcı olacak iki temel olgu vardır. Biri bol bol su içmenizdir. Diğeri ise düzenli spor yapmanızdır. Eğer düzenli spor yapar ve günde 1,5-2 litre su tüketirseniz sigaranın etkileri vücudunuzdan hızla silinmeye başlayacaktır.

Tek yapmanız gereken bir an önce harekete geçmeniz ve sigaradan kurtulmanız. Su tüketerek ve spor yaparak sigaranın yan etkilerinden zamanla kurtulacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu