Dekorasyon

Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

 

Dekorasyon hataları görüntü açısından iyi sonuçlar elde etmek ve de daha ferah bir ortamda bulunmak bakımından önemlidir. Sık görülen bu hatalar işlevsel olarak fayda sağladığı düşünülse de tam istenen etkiyi de yaratamayabilir.

Küçük Odaya Büyük Eşya Almak

Eşya satın alırken oda yüz ölçümüne dikkat etmek gerekir. Büyük bir alanda kullanılacak eşya satın alınıyorsa büyük olanlara yönelmek mümkündür. Ancak küçük odalarda küçük ve odayı sıkışık göstermeyecek seçeneklere yönelmek gerekir. Kullanım rahatlığı bakımından da bu ayrıntı önemlidir.

Yetersiz Aydınlatma Olması

Aydınlatma bir ortamda yetersiz olursa eşyaların güzelliği ortaya çıkmaz, ayrıca bu mekân içinde bulunmanın da bir anlamı olmaz.  Yani boğuk ve kimsenin rahat görüntü alamadığı kapalı bir ortamda eşyalarınızın da güzel olmasının bir anlamı yoktur. Bu nedenle güneş alan,  ışıklandırması her yerde eşit aydınlık sağlayan ortamlar oluşturulmalıdır. Göz sağlığı bakımından da önemli bir durum söz konusudur.

Yerleşimin Plansız Olması

Eşyalarınızın tek başına çok lüks ve gösterişli olması bir şey ifade etmez.   Sık yapılan dekorasyon hataları içinde plansız yerleşim olması ilk sıralarda yer almaktadır.  Yani gelişigüzel yan yana sıralanan koltuklar, kullanılmadığı halde salonun büyük bir yerini kaplayan masa ve sandalyeler gibi görüntüler yerleşim hatası gibi düşünülebilir.

 Halıların Çok Küçük Olması

Halıların seçilirken mekân büyüklüğüne göre ayarlanması gerekir. Geniş alanda küçük halı olması dekorasyon hatası olarak gösterilebilir. Ancak hiç halı kullanılmadan yapılan dekorasyonlar da olduğu için bunun dışında değerlendirilmelidir.

 Duvara Yerleştirilen Resimler

Duvardaki resimler evin havasını değiştiren önemli tamamlayıcılardır. Ancak bu resimlerin göz hizasında ya da biraz üstünde olması gerekir.  Çok aşağıdaki resimler kötü görüntü verir. Aynı şekilde çok yukarıda duran ve görmek için ekstra kafa kaldırmanın gerektiği resimler de dekorasyon hatası olarak değerlendirilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu