Sağlık

Stresin Üzerimizdeki Etkisi ve Başa Çıkma Yöntemleri

Stresin Üzerimizdeki Etkisi ve Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir? İşlerimizin, günlük yaşantımızın ve yaptığımız çoğu şeyin bize kattığı duygulardan biriside şüphesiz ki strestir.

Stresin Üzerimizdeki Etkisi ve Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir? Stres insan hayatında olmazsa olmazlardandır. Yapılan en rahat ve en basit işlerde bile çalışan birisine işiyle ilgili bir soru sorulduğunda muhtemelen stresli bir işe sahip olduğundan bahsedecektir. Peki günümüzde insanlar stres dolayısıyla nasıl olumsuz etkiler altında kalıyor ve stresten uzaklaşmak için ne gibi yollara başvuruyor gelin biraz bunu inceleyelim.

Stresle Başa Çıkmak İçin Kullanılan Yöntemler

  • Dengeli beslenme hem stres kontrolü açısından hem de sağlık açısından vücutta önemli bir rol oynar. Dengeli ve düzenli beslenirseniz stres oranında bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.
  • Bazı zamanlarda hayat bize her şeyi kabullenmemiz gerektiğini ve yerine göre “Hayır” diyebilmemiz gerektiğini gösteriyor. İnsanın bazı şeyler için “Hayır” ya da “Evet” diyebilmesi tamamıyla kendine olan saygısıyla alakalıdır. İnsan kendi özüne saygı duydukça ve kendine daha çok değer verdikçe stres oranı azalır ve mutlu olmaya başlar.
  • Sigara, alkol gibi maddelerin içerisindeki uyaranlar stresi tetikler ve bu gibi kötü alışkanlıkların bırakılması stresi azaltmanıza katkıda bulunacaktır.
  • Kendi kontrolünüzün altında tutabileceğiniz ve gerçekleştirebileceğiniz sorumluluklarınızı bilin. Görev ve sorumluluklarını bilip yerine getiren insanlar, yerine getirmeyenlere göre daha az streslidir ve daha fazla mutludur.
  • Hedeflerin gerçekçi olması ve beklentilerin kendi kapasitemize göre ayarlanması muhakkak ki aldığımız sonuçların bizi tatmin etmesini sağlayacaktır. Tüm hedeflerimizi tek seferden ve 0 başarı ile sağlamak bazen mümkün olmayabilir. O yüzden stres yapmak yerine çözüm yolları aramak stresimizi azaltmamıza daha fazla yardımcı olacaktır.
  • Kendinize zaman ayırmanız, hobiler edinmeniz ve zamanınızı kıymetli hale getirmeniz sizin için kendinizi değerli hissettirecek ve stresten uzak kalmanızı sağlayacaktır.
  • Fitness, yürüyüş, egzersiz gibi aktiviteler stres oranında ciddi azalmaya sebep olmakta ve vücut sağlığı açısından yarar sağlamaktadır.

Uzun Zaman Maruz Kalınan ve Ciddi Stres Nasıl Zarar Verir

Çoğu zaman; kişilik bozuklukları, intihar düşünceleri veya girişimi, depresyon ve anksiyete gibi sağlıksal sorunlara yol açmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen stres hayatlarının ileriki dönemlerinde bu sorunları istemediği anlarda bile gün yüzüne vurmak zorunda bırakmakta o yüzden ergenlik çağında veya girişindeki çocuklar için ebeveynlerden bu konularda daha hassas olunması beklenilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu