Teknoloji

Türkiye’nin Teknoloji Öncülerinden Önemli İşbirliği

Türkiye’nin Teknoloji Öncülerinden Önemli İşbirliği! Tübitak Ulakbim, Türk Telekom ve Netaş milli ve yerli çözümlerin yaygınlaştırılması amacıyla güçlerini birleştirmiş bulunmaktadır.

Türkiye’nin Teknoloji Öncülerinden Önemli İşbirliği! Türkiye’nin ilk ve tek yerli işletim sistemi çözümü ve bütünleşik donanımı proje kapsamında oluşturulmuştur. 3 ortağın geliştirdiği milli işletim sistemi olan Pardus, gerekli testlerden geçirilerek hizmete sunulmuştur. Türk Telekom’un öncülüğünde uyumluluk süreci ile sertifikasyonu başarıyla tamamlanmış olan bu çalışma sayesinde, işletmelerin gereksinim duyduğu kurumsal çözümler için dışarıya bağımlı olmasının azaltılması hedeflenmektedir.

Yerli ve Milli Teknolojiler ile Üretime Devam Edileceği Duyuruldu!

Türk Telekom’un Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı olan Yusuf Kıraç; Bu çalışmayı yüksek teknoloji ürünlerinin temini için kullanılacak sermayenin yurt içinde kalması ve bu ürünlerde dışa bağımlılığın azalması yönünden önemli bulduklarını ifade etti. Tübitak Ulakbim ve Netaş ile işbirliği içerisinde hayata geçirdikleri proje kapsamından detaylı bir şekilde bahsetti. Bu kapsamda Pardus ürünü ile oluşturulan bütünleşik sistemin, veri tabanlarıyla ve açık kaynak kodlu uygulamayla beraber çalıştırıldığından söz etti. Bu çerçevede yapılan performans testlerinden oldukça başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtti. Kurum olarak teknolojiyi toplumun fayda ve iyiliğine hizmet edecek biçimde geliştirdiklerini, yerli ve milli imkanlar dahilinde hayata geçirdikleri tüm ürün ve hizmetlerde ülkemiz için üretim yapmaya devam edeceklerini duyurdu.

Tübitak Ulakbim Enstitü Müdürü olan M. Mirat Satoğlu ise konu ile ilgili şu ifadelere yer vermiştir: Kurum bünyesinde faaliyet göstermekte olan Pardus ekibi, Türk Telekom himayesinde gerçekleştirilmiş bu önemli işbirliği sayesinde güzel kazanımlar sağlandığını bildirdi. Bu kazanımları, hem sahadaki kurumsal ihtiyaçlar ile ilgili deneyim birikiminin artması hem de Netaş firmasının geliştirdiği yerli sunucunun en randımanlı biçimde çalıştırılması şeklinde ifade etmiştir.

Netaş’ın Telekom İş Birimi Genel Müdürü Bülent Elönü de bu işbirlikçi çalışmaya ilişkin şu ifadelere yer vermiştir: Daha önce finans, savunma alanı, telekomünikasyon ve ulaşım için yerli, güçlü bir omurga sağlamak üzere mevcut sunucuyu Netaş Bulut Sunucu markası altında yerlileştirdiklerini belirtti. Bu çalışmada ise sunucuyu Tübitak’a ait olan Pardus milli işletim sistemiyle beraber çalıştırdıklarını ve bu sayede çözüm ürettiklerini ifade etti. Ayrıca bu projenin, diğer sektörler için yerli ve millilik konusunda referans olacağı ve ilham vereceğine inandıklarını söyledi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu