Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır? Bebek doğumunda bebekte bazı lekeler meydana gelir. Bu lekeler ve şişlikler hamilelik ve doğum sırasında annenin baskısından kaynaklanmaktadır. Mongol lekeleri genellikle 3-5 yaşına kadar kaybolur. Doğum izleri ise bir iki ay içinde görülebilir ve kaybolur.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır? Cilt hastalıklarından korunmak için ılık su ile çok köpürtmeden yıkanması, her gün sabun kullanılmaması, cildin çok ovulmaması, uzun süre güneşe maruz bırakılmaması için hafif vücut losyonları kullanılması önerilir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalı

O zamana kadar bebeği ıslak bir bez, pamuk ve su ile temizlemek yeterlidir. Banyo süresi kısa (3-5 dakika) ve banyo suyu ılık (37 derece) olmalıdır. Banyo sırasında bebek her zaman gözetim altında tutulmalıdır. Başı yumuşak bir bezle yıkanmalı ve ilk ay boyunca şampuandan kaçınılmalıdır. Bebek yıkandıktan sonra özellikle cildin kıvrım yerleri iyice kurulanmalıdır. Bez bölgesi her alt değişiminde temizlenmelidir. Gerekirse pudra kullanılabilir. Yaşamın ilk aylarında bu durumların çoğu kendiliğinden kaybolur. Yeni doğan bebekler günde bir kez ılık su ve yumuşak sabunla yıkanmalıdır. Göbek bağı düştükten sonra göbek temizlenir. Bez bölgesinin iyice ve sık sık temizlendiğinden emin olmak önemlidir. İdrar ve dışkı nedeniyle cilt ıslak kalır ve tahriş olursa pişik oluşabilir. Bu durumda talk pudrası veya pişik kremi gerekebilir.

Yaşamın ilk aylarında yapılması gereken en önemli şey bebeği sıcak ve temiz tutmaktır.

Kazalara neden olabileceği için bebek kısa süreli de olsa yalnız bırakılmamalıdır.

Bebeğin uyku alanı sağlam olmalı ve hava yolunu tıkayabilecek yastık, oyuncak veya diğer nesnelerden arındırılmış olmalıdır.

Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini azaltmak için bebeğin başı uyurken yüksekte tutulmalıdır.

SIDS riskini artırdığı için sigara içmekten ve pasif içiciliğe maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

Bebek önerilen programa göre aşılanmalıdır.

Emzirmek bir bebeği beslemenin en iyi yoludur, ancak mama ile besliyorsanız, sterilize edilmiş biberonlar ve emzikler kullanmanız önemlidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Çok Sık Görülen Enfeksiyonlar

Yeni doğan bebeklerde çok sık görülen enfeksiyonlar nelerdir? Yeni doğan bebeklerde çok sık olarak görülen enfeksiyonlar solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları ile cilt enfeksiyonları olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları prematüre bebeklerde ve konjenital kalp hastalığı olan bebeklerde daha sık görülür. Cilt enfeksiyonları egzaması olan veya ameliyat geçirmiş bebeklerde daha yaygındır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu