Sağlık

Uyku Hakkında Bilinen Şehir Efsaneleri Nelerdir?

Uyku Hakkında Bilinen Şehir Efsaneleri nelerdir? Uyku hakkında farklı birçok şehir efsaneleri bilinmektedir. Uyku hakkındaki şehir efsaneleri nelerdir? Sizlerde bilmek ister misiniz? İşte yanıtı….

Uyku hakkındaki şehir efsaneleri birçok kişi asılsız olduğunu bilmektedir. İnsanlarda her zaman aynı uyumu göstermez. İşte efsanelerden birkaçını sizler paylaşıyoruz. Acaba siz bu şehir efsanelerinden hangilerini biliyorsunuz? Ya da hangi şehir efsanesi sizinkine benziyor bilmek ister misiniz?

1) 8 saat uyku yeterli mi?

Bu kural herkes için geçerli değildir. Kimileri için kaliteli bir 6 saatlik uyku oldukça yeterli gelir. Kişinin uykuya boş bir zihinle geçiş yapması gerekir. Tüm sıkıntılardan ve problemlerden arındırılan bir zihinle uykuya geçiş yapmak çok daha kolay olacaktır. Zihninizi boşaltmayı denemelisiniz.

2) Kahve içmek uykuyu kaçırır?

Kahve içip uykusu kaçmayan bireylerde vardır. Kafeine karşı hassasiyeti olmayan kişilere göre bu durum hiçbir anlam ifade etmez. Birkaç bardak içen kişilerde hiçbir tesiri yoktur. Aksine kiminde kahve uyku getirdiği de bilinen bir gerçektir.

3) Hafta sonu çok uyumak

Hafta içinde uykusuz kalıp bunu hafta sonunda telafi etmek isteyenlerde vardır. Uykusuz iseniz ve diğer günler çok uyursanız uykusuz günlerinizi telafi edemezsiniz. Sadece uykusuz kaldığınız günlerin yorgunluğu olacaktır. Çok uyuduğunuzda uykusuz günlerinizin eksiğini kapatamazsınız.

4) Horlamak sorun mudur?

Geceleri horluyorsanız doktora gitmenizde fayda var. Horlamak uyku kalitenizin olmadığını gösterir. Ayrıca kilo almanıza da neden olur. Kalitesiz bir uyku, horlamayı da beraberinde getirir.

5) Uyku ilaçları kullanmak iyi gelir mi?

Uykusuzluk için uyku ilaçları kullanmak hiç yararlı değildir. Aksine uykusuzluk çeken biri uyku ilacı yerine bitki çaylarını denemelidir.

6) Melatonin almak?

Uyku ilaçları yerine melatonin takviyeleri de kullanılmaktadır. Aslında uykunuzun gelmesini öne almaktan başka bir işe yaramadığı da kanıtlanmıştır.

7) Rüya görerek iyi uyuma sağlanır mı?

Rüya görenlerin iyi uyuduğu bilgisi de asılsızdır. Uykusuzluk ve kabus gibi durumların söz konusu olduğunda kaliteli uyku çok önemli değildir. Uykuya dalmak için öncelikle boş bir zihne sahip olmanız gerekir. Uykuya geçişlerde zihninizin tüm problemlerden arındırılmış olması gerekir. Kafanızı boşaltmanız ve düşüncelerinizi bırakmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu