Anne-Çocuk

Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Olmalıdır? Bebekler doğdukları günden başlayarak altıncı aya kadar ki süreçte sadece burunlarından nefes alıp verdikleri için burun temizliği onlar için önemlidir.

Bebeklerde burun temizliği bebek sağlığı açısından çokça önem taşımaktadır. Özelikle bebekler doğdukları ilk günden bu yana altıncı aya kadar burunlarından nefes alıp vermektedirler. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilmesi için burun temizliği çok önem taşımaktadır. Burnu tıkalı olan bebek rahatça nefes alamadığı için yemek yiyemez, uykuya dalamaz, ya da sürekli ağlar. Bu nedenle burun sağlığı sağlığının yanı sıra çevresel etkileri de yüksek bir sorundur. Eğer bebeğinizin burun temizliği hakkında bir bilginiz yoksa bu yazımız tam da size göre.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı genelde burnun anatomik yapısının yanı sıra aynı zamanda fonksiyonları ile de doğrudan etkilidir. Nefes alma organı olarak da kullanılan burnun solunum fonksiyonunun kolay bir şekilde yerine getirilmesi açısından alınan havayı akciğerlere ulaşmadan önce ısıtmaktadır. Burun bu süreçte dışardan gelen tozu ve benzeri unsurları filtre ederek nemlendirir.

Burun bu şekilde toz, polen veya bakteri gibi pek çok zararlının da solunum sisteminin daha ileri bölümlerine ulaşmadan emilimini sağlamaktadır. Aynı zamanda kış aylarında da ortamdaki soğuk havanın doğrudan ciğerlere ulaşmasının önüne geçilmiş olur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çoğu tıkalı burun nasıl açılır sorusunu merak etmektedir. Öncelikle belirtmeliyiz ki burun tıkanıklığı tedavisi bir sonuca bağlı olarak yapılmaktadır. Üst solunum yolları hastalıklarının yanı sıra alerji, geniz eti, kuru hava, burunda kan birikmesi gibi pek çok faktör de burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Eğer burun tıkanıklığı ilerlerse bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.

Bebekler için genel olarak burun tıkanıklığını gideren şeyler arasında burun açıcı spreyler bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal bileşenler nedeniyle, cildi nemlendirip yumuşatan ve yaydığı ferah kokularla nefes alışverişini kolaylaştıran burun açıcı spreylerin kullanılması gerekir.

Bebeğinizin burnu tıkalıysa ucu sivri nesneler veya kulak çöpü gibi zararlı nesneler kullanmayınız bu bebeğinize zarar verebilir. Eğer burun tıkanıklığını gideremiyorsanız mutlaka uzman hekimlere başvurunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu