Sağlık

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı oldukça önemli bir konudur. Kadın olsun erkek olsun gülümsemeye kadar etki eden ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Gün içerisinde alınan gıdalar içilen içecekler ağız ve diş sağlığına önem verilmediğinde ağızda kokuya, dişlerde çürümeye ve daha pek çok ağız içi hastalıklarına neden olabilmektedir. Çocukluktan ergenliğe, gençlikten yaşlılığa kadar her evrede dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığı kendinize güvenmenizde ve sağlıklı bir gülümsemeyle çevrenizdekilere ışık kaynağı olmanıza katkı sağlayacaktır.

 

Günde en az 3 kez olmak üzere yemek sonrası dişlerinizi düzenli fırçalayarak dişleriniz arasında kalan yemek artıklarından başta dişlerinizi ve ağzınızı koruyabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız için asitli ve alkol türü içecekleri tüketmemekle birlikte sigara kullanımından da vazgeçmeniz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. dikkat edeceğiniz daha pek çok konu olmakla birlikte aşağıda vereceğimiz doğal gargara tariflerini de uygulayarak başta ağız kokusu olmak üzere, diş eti iltihaplarına neden olabilecek bakterileri dezenfekte edebilirsiniz.

 

Tuz ile yapılan ağız gargarası: Birer çay kaşığı tuz ve karbonatı bir çay bardağı su içerisinde eriterek ağzınıza birkaç alarak ağzınızı bu karışım ile iyice çalkalayın. Kısa bir işlem olan bu uygulamanın hemen ardından su ile ağzınızı durulayabilirsiniz.

 

Adaçayı ile yapılan ağız gargarası: Bir tutam adaçayını bir su bardağı sıcak su içerisinde demlemeye bırakarak demlenmesinin ardından süzün. Adaçayı karışımı soğuduğunda bu su ile ağzınızı iyice çalkalayarak saf su ile ağzınızı yıkayabilirsiniz.

 

Ayrıca adaçayının yanı sıra bu ağız gargarası işlemini okaliptus, kekik, biberiye, rezene, kişniş, tarçın, dereotu, nane ve zencefil gibi bitki ve baharatlarla da kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Ağız ve diş sağlığınızı olması muhtemel kötü kokudan korumak adına ve ağzınızda oluşan bakterilerle savaşmak adına yemek sonrası karanfil çiğneyebilirsiniz. Bitkisel çaylardan da yararlanmak ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Dişlerinizi düzenli fırçalamanın yanı sıra özellikle gece yatmadan mutlaka uygulamanız gereken gargara ile ağız içinizi rahatlıkla dezenfekte edebilirsiniz. Nefesinizi olası kötü kokulardan arındırarak hem gününüzü çevrenizdekilerle çok rahat ve sağlıklı geçirebilir hem de diş ve diş eti hastalıklarından kendinizi koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu