Sağlık

Alerji Nedir ve Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji Nedir ve Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir? Belirli dönemlerde ve belirli dış etkenler nedeniyle bazen alerji sorunları yaşanmaktadır. Bu yazımızda alerji için hangi doktora gidilir sorusunu ele alacağız.

Alerji Nedir ve Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir? sorusu belli dış etkenler nedeniyle ya da dönemsel olarak insanda var olan alerji sorunları için çokça sorulan sorular arasında yer almaktadır. birçok nedenden kaynaklı olarak yaşanabilen alerji sorunları için bakan doktor Alerji ve İmmünoloji biriminde yer almaktadır.

Her türlü alerji sorununda immünoloji bölümünde e randevu ya da Alo 182 üzerinden randevu alarak siz de sorunlarınız için bir uzman hekim ile görüşebilirsiniz. Uzman hekimin yapacağı değerlendirme kapsamında her türlü alerji sorununuz ortadan kalkacaktır

Alerji Sorunlarında Sık Görülen Alerjiler?

Alerjik Nezle: Alerji sorunlarında yaşanan hapşırma, burun akıntısı başta olmak üzere aynı zamanda burun tıkanıklığı ve burun akması gibi birden fazla özellik gösteren bir alerji türüdür. Bunun yanı sıra vücudun da savunma sisteminin aynı zamanda alerji de yer alan malzemeye tepki göstermesi sonucu ortaya çıkan bir alerji türüdür.

Hışıltılı Alerji: Hışıltının ne olduğuna bakacak olursak özellikle nefes alırken yaşanan güçlükle beraber gelen hırlama sesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda yaşanan bir alerji türüdür. Çocuklar için ilk üç yaşlarında meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bu rahatsızlık bir süre sonra astım ve kronik nefes darlığı gibi sorunları doğuracağı için önceden önlem alınması gereken bir rahatsızlık olarak görülmelidir.

Ürtiker Alerji: Aynı zamanda kurdeşen alerjisi olarak da adını duyuran ürtiker alerji de yaşanan rahatsızlık, cildin yüzeyini etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu alerji de yaşanan kaşıntı ile beraber ayrıca kırmızı benekler de ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu duruma bağlı olarak çeşitli enfeksiyon özellikleri de aynı zamanda görülmektedir.

Anaflaktik Alerji: Burada yazılanlardan belki de en tehlikeli alerji türü olup özellikle kişide nefes darlığına yol açarak bir süre sonra ölmesine neden olan bir alerji türüdür. Mutlaka bu durumda olan kişi doktor gözetiminde bulunması gerekir.

Bunun yanı sıra daha birçok alerji türleri tedavisi bulunmaktadır. Her alerji türü için ise doktorlar ayrı tedavi yöntemleri sunarlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu