Gebelik

Bebekler Hangi Ayda Kaç Cm ve Kaç Kilo Olmalılar?

Bebekler Hangi Ayda Kaç Cm ve Kaç Kilo Olmalılar? Anne karnı ve sonrasında bebeğin gelişimi anne ve baba adayları için önemlidir. Bebeğin hangi ayda kaç kilo olması gerektiği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz mutlaka yazımızın devamını okuyunuz.

Bebekler Hangi Ayda Kaç Cm ve Kaç Kilo Olmalılar? Bebeklerin kilosuna bakacak olursak çoğu bebek aslında doğumdan sonraki ilk haftada mutlaka kilo kaybeder. Bu durum aslında bebeğinizin iyi beslenmesi, idrar ve dışkısını düzgün yapması ve doğum kilosunun %10’undan fazla bir düşüş gerçekleşmediği sürece herhangi sorun teşkil etmemektedir. Özellikle iki hafta içinde bir bebeğin doğum kilosuna geri dönebilmesini beklemeyiniz. Normal gelişim çizgisi içinde bulunan bebekler ilk ay için günde yaklaşık 30-35 gram alırken aynı zamanda ve altı aya kadar da bir iki kilo daha almaktadır.

Doğumdan Başlayıp1 Aya Kadar Olan Süreç

Ortalama yeni doğan bir bebek günde 30-35 gram almaktadır ve bu süreçte tüm ay boyunca uzunluğu da 1 ila 2 cm arasında büyümektedir burada bebeklerin çoğunun da yaşamın ilk birkaç günü için de biraz kilo kaybettiğini söyleyebiliriz. Fakat daha sonraki birkaç günü ele alacak olursak kaybettiği bu ağırlığı tekrar kazanırlar yani bu 10 gün için normal bir kiloya ulaşacaklardır.

Bebek Kilosu 1 ila 4 ay

Bu dönemde bebekler genellikle 0,45 gram ile 60 gram arasında kilo almaktadırlar ve her ay için de 2,54 cm ile 3,81 cm arasında uzamaya devam ederler. Bebek kilosu bakımında bu süre bebeğiniz tombul görünmesine kadar devam eder.

Bebek Kilosu 6 aya kadar

Altı aylık süreçte ise bebekler çoğunlukla doğum kilosunu iki katına çıkartır.

Bebek Kilosu 12 aya kadar

Bu süreçte yani 12 aylık döneme kadar bebeklerin çoğu doğum kilosunu üç katına çıkarmaktadır ve orijinal doğum boylarından 22,86 cm ila 27,94 cm arasında daha uzarlar.

Bebek Kilosu 24 ay

24 ay da ise bebek kilosu ilk dönemde dört katına çıkacaktır ve bebeklerin boyu 35 ile 40 santim arasında uzamaya devam eder. Bebek bir yaşına eriştiğinde artık normal kilosunu korumaya devam eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu