Teknoloji

Bilgisayar Açılışını Hızlandırma – Ultra Hızlı Açılış

Son yıllarda büyük bir ihtiyaç haline gelen bilgisayar açılışını hızlandırma – ultra hızlı açılış çok önemli olup pek çok kişi bu alanda araştırma yapmaktadır.

Bilgisayar açılışının hızlandırma – ultra hızlı açılış sağlamak için farklı yöntemler uygulanarak bilgisayarların daha verimli olması sağlanmaktadır. Bu alanda istenilen özelliklere sahip olmak için belli başlı etkili olan yöntemler uygulanırken işte bu yöntemler;

1 – Temiz Kurulum Yapın

Bilgisayarın hızlı açılması için yapılması gereken işlemlerin başında temiz kurulum gelmektedir. Bilgisayar özellikleri bulunmakta ve RAM yeterli, olmasına rağmen bilgisayar yavaş açılıyor ise temiz bir Windows kurmak iyi olacaktır. Bazı durumlarda virüs ya da sorunlu işletişim sistemi dosyaları bilgisayarın açılış hızını etkileyebilir ve yavaş açılmasına neden olabilir. Temiz kurulum yapılması halinde bilgisayarı takip ederek değişim olup olmadığını gözlemleyin.

2 – Ram İlavesi Yapın

Bilgisayarda yer alan RAM oranı düşük olması bilgisayarın açılış hızını etkileyecektir. Bu neden ile bilgisayarı destekleyecek ölçüde RAM ilavesi yaparak bilgisayarın daha hızlı açılması sağlanacaktır.

3 – SSD Takviyesi Yapın

Bilgisayarın hızlanması ve daha hızlı açılmasında yer alan en önemli etkenlerden birisi kesinlikle SSD olmaktadır. İsteğe bağlı olarak 120 gb ssd ile sadece işletişim sistemi kurulumu yapılabilir ya da çift hard disk kullanmak mümkün olacaktır. Çift hard disk yerine 256 – 480 – 512 ya da 1 tb’lik ssd’ler tercih ederek istenilen sonuçlar elde edilebilir. Bu yöntemler bilgisayar açılış hızının artması konusunda büyük yardımları olacaktır.

4 – Açılışta Yer Alan Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayarın açılışı sırasında arka planda yer alan gereksiz programlar bilgisayarın daha yavaş açılmasına neden olabilmektedir. Bu durum karşısında açılıştan program kaldırma işlemi yapılarak gereksiz olan programları kaldırmak mümkün olmaktadır. Böylece bilgisayar açıldığında gereksiz programlar sistemin yavaşlamasına neden olmayacaktır.

5 – Grafikleri Düşürün

Bilgisayar özellikleri düşük ise açılış hızını arttırmak adına gelişmiş sistem ayarları, performans ve en iyi performans için ayarla diyerek grafikleri azaltabilirsiniz. Böylece bilgisayar açılırken görsel öğeler az olacağından açılış hızı biraz daha artması mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu