Sağlık

Her Gün Aspirin Tüketmek Ölüm Riskini Arttırıyor

Her gün aspirin tüketmek ölüm riskini arttırıyor gibi bir haberle ilgili aklınıza takılanları makalemizi okuyarak elde edebilirsiniz.

Senelerdir aspirinin kanseri koruduğunu ve hatta ömrü uzattığını gibi görüşler olsa da bazı araştırmalar ve uzamanlar bunun ölüm riskini artırdığını söylemektedir. Özellikle iç kanama gibi durumlara neden olduğunu belirtmektedir. Her gün kullanılması da birçok kişiyi ölümle karşı karşıya getirir.

Aspirin Tüketmek Ölüm Riskini Arttırır Mı?

Her gün aspirin tüketmek ölüm riskini artırır nereden bakarsanız arttırma oranı vardır. Çünkü Aspirin bizim vücudumuz için gerekli olan ilaçlardan değil ki sürekli tüketelim. Özellikle normalde kan akışının artırdığını ve kalp krizi riskini azalttığı yönünde haberler aspirin kullanmanın yararlı olduğu düşünülse de araştırmalara göre özellikle İngiltere ve Avrupa’da yapılan orta kesim kişilerde bu araştırmaya Aspirin kullanan kişilerde kan akımında azalma olduğu ve ölüm riskinin artırdığını söylenmiştir.

Aspirin Nasıl Kullanılmalı?

Genellikle ölüme yol açtığı yönünde çalışmalar var bu da bize aspirinin nasıl kullanmamız ne zaman kullanmamız gerektiği ile ilgili bir soru aklımıza getiriyor. Uzmanlara göre aspirin nasıl kullanılmalı normalde kan sulandırmak amacıyla kullanılan bir ilaç grubudur. Tok karınla doktorun önerisiyle günlük kullanıma bağlı olarak 1 hap aspirin ile tükettirilir.

 

Aspirin Ne Zaman Kullanılmalı?

Aspirin kullanma zamanı aslında geleneksel bir yöntem vardır. Küçüklükten beri çocukların baş ağrısı olduğunda Aspirin gibi tatlı bir şeker kıvamında verilen bu ilaç bizde normal bir ilaçmış gibi gözüküyor ve tüketiminde herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi bir algı oluşturdu. Ama bazı durumlarda bu ilacı tüketilmesi bizde kan akımının azalttığını ve böylelikle ölüme yol açtığı gözükür. Bu yüzden bu ilacı ne zaman tüketmeniz ile ilgili size doktorunuz tavsiyede bulunacaktır ve doktorunuza danışmayı unutmayınız ancak o zaman aspirini kullanabilirsiniz.

Aspirinin Kullanım Alanları

Aspirinin kullanım alanları ağrı kesici, kan sulandırıcı, kalp hastalıklarında, kalp krizi olanların da, koroner arter hastalığı olanlarda, sigara, şeker hastalığı faktörleri taşıyanlarda, baypas ameliyatı geçirenler de veya bir seçenek olarak da halk arasında bilinen inme nöbetini geçirenlerde kan sulandırmak amacıyla kullanılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu