Anne-Çocuk

Çocukla Nasıl Vakit Geçirdiğiniz Önemli

Çocuk gelişimi ilk olarak anne babadan başlar, bunu anne babanın çocuğa karşı olan ilgisinden doğmasına da bağlayabiliriz. Çünkü anne babaların çocukla nasıl vakit geçirdiğiniz önemli konudur.

Son zamanlarda çoğu anne baba bazı etkenlerden dolayı çocuklarla vakit geçirmemeye başladı. Mesele eve gittiğimiz zaman çocuğumuz bize sarılır ardından baba veya anne gün içinde şu etkinlikleri yaptım dediği zaman onu başımızdan saldığımız durumlar olmuştur.

Ya da bir oyunu beraber oynayalım dediklerinde şu an işim var dediğimiz anlar, tüm bunlar her ailede yaşanan durumlardır.

Fakat böylesi durumların çocuğunuzun gelişimini zedelediğinin farkında mısınız? Çünkü bu durumların etkisi çocuğunuzun üzerinde yaşamının sonuna kadar duracak.

Bu nedenle çocuğunuzla nasıl vakit geçirmeniz gerektiği çok önemli bir konudur. İşte size çocuğunuzla vakit geçirmenin yolları.

Ebeveynlik Meditasyonu Yapın

Anne baba olmak normalde kolay gibi görünse de aslında zor iştir. Çünkü anne babalığın ayrı ayrı sorumlulukları ortaya çıkıyor. Bir de bunun dışında önceden olan sorunlarımız var. Bunlar bir araya gelince haliyle çocuğumuzla vakit geçirmek için ne güç ne de istek kalıyor.

Sürekli dolu olan bir kafayla haliyle çocuğumuza da git başımdan tarzı bir tavırla yaklaşıyoruz. Fakat bunu düzeltmek sizin elinizde yapmanız gereken ebeveynlik meditasyonu yapmanız.

Bir süre kendinize vakit ayırın ve içinizdeki sesi dinleyin aynı zamanda çocuğunuzun bir daha o yaşa gelmeyeceğini anlayın. Böylelikle çocuğunuzla daha fazla vakit geçirme imkanı yakalarsanız.

Çocuklarınızla Yürüyüşe Çıkın

Yürümek hem sizin için hem de çocuklarınız için çok sağlıklı bir şeydir. Çünkü çocuğunuzun hem fiziksel hem de bilişsel gelişimine katkı sağlar ve çevreyi çok çabuk öğrenir. Bu nedenle her gün olmasa bile haftada bir iki kez çocuğunuzla yürüyüşe çıkın.

Oyunlarında Yardımcı Olun

Çocuğunuzun oyunlarında onun yanına oturarak aynı onun yaşında biriymişsiniz gibi davranın mesela bir çay sohbeti düzenliyorsa sizde oyuncak kahve fincanından kahve için, ya da araba sürüyorsa bir araba alıp sizde sürün, emin olun bu çocuğunuzun size olan bağını daha da arttıracaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu