Yaşam

Evde Limon Kolonyası Nasıl Yapılır?

Evde limon kolonyası nasıl yapılır? Limon kolonyası için ne gereklidir? Kolonya kullanımı ve faydaları nelerdir?

Evde limon kolonyası nasıl yapılır?, kendinize uygun çok uğraşmadan ve gerçekten faydalı olabilecek bir limon kolonyasını evde yapabilmeniz mümkündür. En büyük faydası, düzenli olarak temizlik, hijyen ve elinizin altında bir dezenfektan olması içinizi rahatlatır.

Limon Kolonyası İçin Ne Gereklidir?

  • Daha önce kullandığınız boş kolonya şişeleri
  • 1 litre saf su
  • 1 adet limon
  • 250 gram etil alkol

Kolonya yapımı,

Limonun kabuğunu soymadan küçük parçalar haline getirin. Kapaklı bir kabın içine yerleştirin. Üzerine etil alkolü ve bir litre suyu ekleyin. Kapağı kapatıp 2-3 dakika bekleyin. Limon ve alkol birbirine karışarak, limon kolonyası çözeltisi oluşmaya başlayacaktır. Birkaç gün dinlendirdikten sonra karışımı süzün. Süzme esnasında limon parçacıklarından ayrılan çözelti kolonya olarak kullanıma hazırdır.

Kolonya yaparken dikkat edilmesi gerekenler, etil alkol kullanmaya dikkat etmeliyiz. Çok ciddi zararlara yol açan metil alkol de eczanelerden satın alınabiliyor. Metil alkol, alkolün içindeki zehirli kimyasallardan arındırılmamış halidir. Sağlığınıza çok ciddi zararlar vererek kalıcı sorunlara yol açabilir. Kullanacağımız tek madde etil alkol olmalıdır.

Kolonya cildinize zarar vermeye başlar ise o kolonyayı kullanmaktan vazgeçin. Cildinizin tahriş olması mikroplara ve sağlık sorunlarına sizi daha açık hale getirir. Kolonyalar bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yapmak için kullandığın ürün ve alkolde ucuza kaçmayın. Kalitesi düşük alkoller cildinize ve sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Kolonya Kullanımı Ve Faydaları Nelerdir?

Kolonyayı elinize döktükten sonra parmak araları başta olmak üzere her bölgesini ovuşturun. En az 20-30 saniye elinizde kalmasına dikkat edin. Mendil ya da peçete ile silmeden kendi doğal yollarla kurumasını bekleyin. Böylelikle elinizi dezenfekte etmiş olacaksınız. Kolonya faydaları, ellerinizi dezenfekte etmenin ucuz ve kolay yöntemidir. Bu ürünlerin bakterilere karşı etkisi olurken virüslere karşı bir etkisi yoktur. Hijyen bakımından önemlidir. Virüslerin öldürülmesine ve elimizin dezenfekte edilmesinde önemli ölçüde fayda sağlar. İçilmesi durumunda ciddi zararlar verir. Göz ve ağız temasından kaçınılmalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu