Eğitim & Kurs

Çocukları Kreşe Alıştırmanın Yolları Nelerdir?

Çocukları Kreşe Alıştırmanın Yolları Nelerdir? Aileler için çocukları okula alıştırma evresi sancılı geçmektedir. Peki, bu problemin önüne geçmek için ne yapmamız gerekiyor. Çocukların kreşe ya da yuva hayatına alışması için hangi yöntemlerden yararlanabiliriz.

Çocukları Kreşe Alıştırmanın Yolları Nelerdir? Çocuklarınız kreşe giriş yaptığı zaman yepyeni bir ortam onları karşılayacaktır. Yeni bir mekan ve tanımadıkları çocuklar şaşırmalarına neden olabilir. Kreşe giden çocukların yaşının küçük olması nedeniyle uyum sürecinde zorluk yaşanabilir. Çocuğunuzu anaokuluna göndermek istiyorsanız ilk olarak kreş hayatına alıştırmanız gerekiyor. Peki, çocuğumu kreşe nasıl alıştırırım?

Çocukları Kreşe Alıştırmanın Yolları

  • Kreşe alışmada en önemli konulardan bir tanesi çocuğun yaşı ve karakteridir. Bazı çocuklar birkaç günde alışıyorken baz çocuklarda bu durum daha da uzayabiliyor.
  • Ebeveynler çocuğuna veda etmeden gitmemelidir. Çocuk kendisini terk edilmiş hissedebilir.
  • Çocukların yuvayla ilgi söylediği olumsuz konular ciddiye alınmalıdır.
  • Çocuk yuvaya başlamadan onlara resimli kitaplar okuyabilirsiniz. Böylece çocuk kreşe daha iyi alışacaktır.
  • Kreşe başlamadan önce eşyaların çocuk tarafından seçilmesine özen göstermelisiniz.
  • İlk ayrılıkta çocuk ağlasa bile ebeveyn gitmelidir. Ebeveynin dönüş süresi çocuğun tepkisinin değişmesine neden olabilir.
  • Kreşe alışma sürecinde ebeveyn ulaşılabilir bir lokasyonda bulunmasıdır. Çocuk zorlandığında ailesinin geri gelebileceğine emin olması gerekir.
  • Geri döneceğiniz zamanı çocuğunuza söyleyin ve tam zamanın onu kreşten alın.
  • Kreşe giderken çocukların sevdiği oyuncağını yanına almasına izin vermelisiniz.
  • Ev hayatından kreş hayatına geçiş sancılı olabilir. Bu nedenle sakinliğinizi korumanız gerekir.

Kreşe Uyum Sağlama

Çocukların ayrılık sürecinde kreşe uyum göstermesi için yukarıda yer alan adımları takip etmeniz gerekir. Çocukların kreşte ailelerinin yerine koyabileceği kişiye alışması gerekir. Araştırmalara göre çocuklar iki haftada kreşe uyum göstermeye başlıyor. Her çocuğa göre de alışma evresi değişiklik gösterebiliyor. Kreş seçimi yaparken mutlaka detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Kreşe başlayacak çocukların tüm ihtiyaçlarını ön planda tutmalısınız. Kreşte görev alan eğitmenlere çocuğun huyları ve alışkanlıkları hakkında detayları bildirmelisiniz. Böylece uyum süreci çok daha sağlıklı bir şekilde tamamlanacaktır. Uyum sürecinde belirli problemler ortaya çıkarsa bunu çözmenin en etkin yolu çocuk hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Yazımızı okuyarak çocuğum kreşe nasıl alışır? Sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu