Diyet

Diyette Kabızlık Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Diyette Kabızlık Neden Olur, Nasıl Giderilir? Diyet sürecinde birçok farklı sorunla karşılaşılabilir. Bunlardan biri olan diyette kabızlık nasıl önlenir, giderilir? Bu soruya yazımızda yer verelim.

Diyette Kabızlık Neden Olur, Nasıl Giderilir? Pek çok insan bu konuda fikir sahibi olmak ister. Diyetlerde ve günlük yaşamda oldukça sık yaşanan kabızlık sorunu birçok sebepten ortaya çıkar. Bu duruma engel olmak için birtakım noktalara dikkat etmek sağlık açısından yararlı olacaktır. O zaman bizde yazımızda diyette kabızlık nasıl önlenir, giderilir? Bu konuyu ele alalım. Fakat bundan önce diyette kabızlık neden olur? Bundan bahsedelim.

Kabızlık Neden Olur?

Diyetlerde sık yaşanan kabızlık sorunu bu sürecin zorlu geçmesine neden olur. Bu yüzden birtakım noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle diyetlerde yağ tüketiminin azaltılması kabızlığın en baştaki sebeplerindendir. Su tüketiminin az olması da bağırsaklardaki dışkının kalınlaşmasına ve vücuttan atılımın zorlaşmasına neden olur. Bunun yanında hareketsiz yaşam metabolizmanın yavaşlamasına ve besinlerin yakılmasının zorlaşmasına neden olur. Tüm bu etkilere bakıldığında beslenme en başta olmak üzere dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. O zaman yazımızın devamında diyette kabızlık için ne yapmalı? Maddeler halinde sıralayalım.

Diyette Kabızlık İçin Ne Yapmalı?

  • Öncelikle diyetlerde kabızlık sorunuyla karşılaşmamak için bol sıvı tüketilmelidir. Çay, kahve yada diğer içecekler su tüketimi olarak baz alınmamalıdır. Ayrıca diyette bunlar fazla tüketilmemelidir.
  • Lif değeri yüksek besinlerin tüketilmesi gerekir. Lifli besinler sindirimde oldukça yardımcıdır. Kabak, karnabahar, brokoli, erik, kavun, bamya, bezelye gibi lifli besinler yanında bol yeşillik tüketmek yararlıdır.
  • Sabah kalktın sonra 1 bardak su içmek yada incir, kayısı gibi meyvelerin kurusunu yedikten sonra 1 bardak su içmek bağırsak faaliyetlerinin erken faaliyete geçmesini sağlar.
  • Posalı meyveler tüketilmelidir. Kabızlık sorunu başladığında elma, ayva ve muz gibi meyveler yerine armut, şeftali, böğürtlen gibi posalı meyveler tüketilmelidir.
  • Hareketsiz yaşamdan kurtulup egzersiz ve yürüyüşler yapmak tüm kaslarınızın çalışmasına ve sindirimin hızlanmasını sağlar.
  • Diyette kabızlık sorununa bitki çayları oldukça iyi gelecektir. Yeşil çay, anason çayı, kayısı çayı ve biberiye çayı gibi bitki çayları sindirimi kolaylaştıracaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu