Sağlık

Ergenlikte İlk Sorunlar

ergenlikte ilk sorunlar
ergenlikte ilk sorunlar

Fizyolojik değişim ve gelişimler ergenlik dönemine geçişin ilk belirtileridir. Bu değişim ve gelişmeler ergeni cinsel olgunluğa götürürken aynı zamanda kişiliğin de olgunlaşmasına yardım etmektedir. Kızlarda ergenliğe götüren ilk belirtiler adet kanamaları, erkeklerde ise boşalmaya olan tepkilerdir. Görüldüğü üzere kızlarda ve erkeklerde farklı belirtiler, farklı davranış ve gelişmelerde kendine göstermektedir.

Cinsellikle ilgili bilgi ve kültür düzeyi düşük olan ailelerdeki kız çocukları aile desteği alamadıkları için ilk kanamalarda şok geçirerek sıkıntılar yaşayıp olumsuz duygu ve davranış içine girebilmektedirler. Bu durum erkeklerde biraz daha farklı olabilmektedir. Çünkü erkekler ergenlik dönemi ve öncesinde kendinden büyük ve kendi yaşıtlarından bu gibi konularda daha fazla bilgi edine bilmektedirler. Dolayısıyla kızlara nazaran ergenliğin ilk belirtilerine kendini daha çok hazır hissedebilirler.

 

İlk Sorunlarla Baş Etme

Ergenliğin ilk belirtileri kız ve erkek çocuklarda farklı şekillerde görülürken bu belirtilerin görüldüğü yaş da farklılık göstermektedir. Çünkü kızlar erkeklere göre ortalama iki yıl önce bu döneme girebilmektedirler. Kız çocuklarında normal ergenlik 9 -12 yaşlarında başlar. Cinsiyet hormonlarının da etkisiyle meydana gelecek büyümeyse yaklaşık olarak bir yaş geç kalabilmektedir. Erkek çocuklarında ise ergenliğe giriş yaşı 10 – 14 yaşlarıyken bedensel büyüme ve gelişme 11 – 18 yaşları arasına yayılmaktadır. Yine erkeklerde kas dokuları bu dönemde gelişme gösterir. Uzmanlar psikologlar bu dönemde kız ve erkeklerde ortaya çıkan cinsel gelişmenin hızlanması nedeniyle bilgilendirilmelerinin son derece önem arz ettiğini belirtiyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu