Yaşam

Erkek Kısırlığını Önlemede Etkili 7 Besin

Erkek kısırlığı pek çok neden ile oluşan bir infertilite sorunudur.  Sizin ile paylaşacağımız kısırlığı önleyici besinler ile erkek kısırlığının önüne geçebilirsiniz.

Erkek Kısırlığı Nasıl Önlenir?

Kısırlık dünyada 60 milyonun üzerinde çifti etkileyen bir sağlık sorunudur. Kısırlığın %40’ı erkek kısırlığı sorunlarından kaynaklanıyor.

Erkeklerin kısır olmasına neden olan bilinmeyen etmenler ile birlikte genel olarak kalitesiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının erkek kısırlığı nedenleri arasında olduğu biliniyor. Erkek kısırlığı nedenleri arasında aşağıdaki diğer nedenleri de örnek verebiliriz:

 • Sperm kanal darlığı
 • Sperm fonksiyon bozukluğu
 • Enfeksiyonlar
 • Varikosel
 • Genetik hastalıklar
 • Hormonal bozukluklar
 • Alkol ve sigara bağımlılığı
 • İleri yaş

Beslenme şekliniz kısırlığın önüne geçmenizde size en çok yardımcı olacak çözüm olacaktır. Bunun için sağlıklı beslenmeli ve bazı spesifik besinleri düzenli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Size önereceğimiz aşadağıdaki 7 besini tüketerek kısırlığın önüne geçebilirsiniz.

 1. Deniz Ürünleri

Başta soğuk deniz balıkları olmak üzere deniz ürünleri içerisinde bulunan mineraller ile sperm kalitenizi yükseltmekte ve kısırlığı önlemek için size yardımcı olacaktır.

 1. Kırmızı Et ve Et Ürünleri

Kırmızı et ve et ürünleri arasında başta kuzu eti olmak üzere bu besin grubu kısırlık ile savaşmanızda size yardımcı olacaktır.

 1. Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri, sperm kalitenizin düşmemesini sağlayarak kısırlıktan korunmanızı sağlamaktadır.

 1. Organik Kümes Hayvanları

Organik kümes hayvanlarının et ve yumurtalarını tüketerek kısırlığın önüne geçebilirsiniz.

 1. Antioksidan Deposu Meyve ve Sebzeler

Antioksidan vücudunuzun sağlıklı olması için kesinlikle tüketmeniz gereken bir besin grubudur. Meyve ve sebze tüketerek antioksidan ihtiyacınızı karşılayabilir ve kısır olmaktan korunabilirsiniz.

 1. Coenzim Q İçeren Besinler

Karnabahar, yer fıstığı, susam gibi yağlı tohumlar coenzim q içermekte ve kısırlığın önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır.

 1. Karnitin İçeren Besinler

Yüksek miktarda karnitin içeren buğday ve buğday ürünleri kısırlıktan korunmak için size yardımcı olan besinlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu