Ekonomi

Fork, Hard Fork, Soft Fork Nedir, Ne İşe Yarar?

Fork, Hard Fork, Soft Fork Nedir, Ne İşe Yarar? Sanal para birimlerinin yaygınlaşmasına bağlı olarak birçok farklı kavram ortaya çıkmıştır. Bizde bunlardan biri olan fork, hard fork, softfork nedir? Bu konuyu ele alacağız.

Fork, Hard Fork, Soft Fork Nedir, Ne İşe Yarar? Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kimse vardır. Dijitalleşmeye bağlı olarak artan sanal para uygulamaları farklı sistemlerin gelişmesini sağlamıştır. Gelişen, değişen ihtiyaçlara göre gereksinim duyulan uygulamalar farklı kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bizde bunlardan biri olan fork, hard fork, softfork nedir? Bu konuyu ele alacağız. İlk önce fork diğer adıyla çatallanma ne demek? Bu konudan bahsedelim.

Çatallanma Ne Demek?

Fork kelimesinin Türkçesi olan çatallanma kripto para sistemlerinde bulunan blok zincirleri ağlarının ayrı kopyalar halinde bölünmesi anlamını taşır. Çatallanma işlemi blok zincirleri üzerine ortaya atılan yeni fikirlerden türetilir. Bunun yanında önceden hesaba katılmamış durumlarda ve ağda yaşanan tıkanıklıkların giderilmesinde de önemli işlev görür.

Çatallanma işleminin gerçekleşebilmesi için katılımcıların desteği şarttır. Ağ katılımcılarından her biri fork talebinde bulunma hakkına sahip olmakla birlikte bunun gerçekleştirilmesi katılımcıların çoğunluğu tarafından kabul edilmesine bağlıdır.

Fork (çatallanma) birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Mevcut blok zincirlerinin talebi karşılayamaması yada katılımcılar arasında ayrılıklar yaşanması sonucu çatallanma olabilir. Çatallanma işlemi ortaya çıkan blok zincirleri ağının yapısına göre ikiye ayrılır. Bunlar hard fork ve softfork kavramlarıdır. Öncelikler hard fork diğer adıyla sert çatallanma nedir? Bu başlıktan bahsedelim.

Sert Çatallanma Nedir?

Sert çatallanma diğer adıyla hard forkblok zinciri ağı üzerinden keskin bölünmelerin ortaya çıkmasına denir. Mevcut bulunan blok zinciri ağlarındaki güvenlik açıklarını kapatmak için yeni özelliklerin eklenmesiyle alternatif bir blok zinciri ağı oluşturulur.

Sert çatallanma durumlarında blok zinciri ağı kullanıcılarının yeni üretilen ağa geçmeleri faydalarına olacaktır. Eski kullanıcılar güncellemeler yeni ağa adapte olmaları gerekir.

Yumuşak Çatallanma Nedir?

Yumuşak çatallanma diğer adıyla softfork oluşturulan alternatif blok zincirleri ağlarına geçişi kullanıcılara bırakır. Ayrıca eski kullanıcıların güncelleme tercihlerini de yine kendi kararlarına bırakılır. Kullanıcıların çoğunun kabullenmesiyle yumuşak çatallanma gerçekleşir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu