Gebelik

Gebe Kalabilmek İçin En Uygun Zaman

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar gebe kalabilmek için en uygun zaman hakkında detaylı bilgi alabilmek adına pek çok araştırmalarda bulunmaktadır.

Gebe kalabilmek için en uygun zaman ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak çok daha kısa sürede hamile kamaya yardımcı olurken çok istediğiniz anne olma şansınızı arttıracaktır. Anne olmak isteyen tüm kadınların hamile kalma dönemleri farklı olabilir. Bu durum karşısında hamile kalma zaman hesaplamasının en doğru şekilde yapılması gerekir.

Hamile Kalma Süreçleri

Genel olarak hamile kalmak isteyen kadınlar için en uygun ve doğru zamanı takip etmek son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Hamileliklerin büyük bir oranı korunmayı bıraktıktan sonra düzenli olarak cinsel aktiviteye başlanmasının ardından ilk 6 ayda elde edilir. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde çiftlerin yaklaşık olarak % 80 kadar kadın hamile kalmaktadır.

Bir yılın sonunda çiftlerin % 85’i kadarı hamilelik elde etmeyi başarmaktadır. Sonra olan 3 yıl içinde kalan çiftlerin yaklaşık olarak yarısı kendiliğinden hamile kalmaktadır. Sonraki yıllarda yani 4 yıl sonrasında korunmasız düzenli ilişki ile kendiliğinden hamile kalma oranı çok daha düşük olmaktadır.

Hamile Kalmak İçin Doğru Zaman

Anne olmak isteyen kadınların en fazla merak ettikleri konulardan biri doğal yollar ile hamile kalmak için en doğru zamanı bulmaktır. Bu durum kadının adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olmaktadır. Düzenli adet gören kadınlar için bu süre kolay bir şekilde hesaplanmaktadır. Her kadın yumurtlama olduktan yaklaşık 14 gün sonra adet görür ya da hamiledir. Bu durumda 28 gün ara ile adet gören bir kadın için yumurtlama tarihi tam olarak adetin ilk gününden başlayarak 14. gün olmaktadır.

Adet döngüsü uzunluğu 35 gün ise yumurtlama günü adetin ilk gününden 21. gündür. Yumurtanın yumurtlama sonrası canlılık süresi yaklaşık olarak 12 ile 24 saat olmaktadır. Sperm yaklaşık 7 güne kadar kadın vücudunda canlı kalması mümkün olmaktadır. Gebelik şansını arttırmak yumurtlama tarihinden 3 gün önce ve 3 sonra olarak değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu