Ekonomi

Kredi Kartını Nakite Çevirme Tüyoları

Bazen kredi kartınızın limitini nakite çevirmek isteyebilirsiniz. Birkaç alternatif yolla nakite dönüştürebilir, nakit ihyacınızı kredi kartını nakite çevirme yöntemi ile karşılayabilirsiniz.

Kredi kartını nakite çevirme işlemi uygulamak için bazı yöntemleri kullanmanız gerekmektedir. Fakat bu işlemleri yaparken yüksek masraflar ödememeye ve dolandırılmamaya dikkat etmeni gerekmektedir. Kredi kartınızda ki limiti paraya çevirmeden önce yapacağınız işlemin ne kadar komisyon aldığını, ne kadar faiz ödeyeceğinizi önceden bilmenizde fayda vardır. Kredi kartı hangi yöntemlerle nakite çevrilir onlara bakabiliriz.

  1. Nakit Avans

Nakit çekme işlemi için düşük masraf ve faiz ile yapabileceğiniz en uygun işlem türü diyebiliriz. İlk hesap özeti gününe kadar düşük maliyetler ile nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Nakit işlemlerinizi bankanızın ATM’sine, internet bankacılığı yolu ile ya da banka şubesine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemle nakit avans işlemi olacağı için faizini de ödemeniz gerekmektedir.

  1. Taksitli Nakit Avans

Taksitli nakit avans diğer nakit avans sistemine göre daha yüksek faiz ve masrafı olmaktadır. Kredi kartınızdan avans çekmek istiyorsunuz ve bu çekeceğiniz parayı bir içinde ödeyemem diyorsanız taksitli nakit avans sayesinde aylara bölerek ödemeniz mümkündür. Bankaların kullandığı işlemlere göre 12 aya kadar çektiğiniz nakit avansı ödeyebilirsiniz.

  1. Fatura Ödeme

Ev ve kendi ihtiyaçlarınız gereği elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet gibi pek çok fatura ödemektesiniz. Bu faturaları kredi kartınızla ödeyerek hem hiçbir ek ücret ve masraf ödemeden hem de bu faturalar tutarınca paraya elinizde bulundurabilirsiniz. Bu yöntemle nakit avans gibi masraf ve faiz de ödemezsiniz.

  1. E – Ticaret

Akrabalarınızdan ya da çevrenizdeki arkadaşlarınızdan internetten alışveriş yapmak isteyen olacaktır. Örneğin beyaz eşya ya da telefon gibi yüklü miktarda alışveriş yapmak isteyen biri sizin için nakit ihtiyacınızı karşılayabilir. Kredi kartı alışveriş limitinizi nakite çevirme işlemi ile ücretini size nakit olarak verir. Bu sayede hem elinizde nakit paranız olacaktır hem de hiçbir masraf ödemenize gerek kalmayacaktır.

  1. Altın

Kredi kartı limitini nakite çevirmek için en çok kullanılan yöntemlerden biride arlın almaktır. Kuyumcuların çoğu kredi kartı ile altın satışı yapmaktadır. Bir kuyumcuya gidip altın aldıktan sonra başka bir kuyumcuda altınızı bozdurarak nakite çevirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir konu vardır, o da bu işlemi uygularken kuyumcular komisyon alacaktır. Bu komisyonu öderken en az zararla yapmanız gerekmektedir. Altın alıp satarken bu makas işlemine ve alacağınız altının işçiliksiz olmasına dikkat etmeniz de fayda vardır.

  1. Pos Cihazından Çevirme

Günümüzde çoğu işletmeler pos cihazı kullanmaktadır. Tanıdığınız işletmeye giderek kredi kartınızdan para çekimi yaptırarak elinize nakit para geçebilir. Bunun için genellikle pos cihazlarından yüzde 3’lük bir masraf kesintisi olacaktır. Pos cihazı ile nakite çevirme işlemi için de fatura kesimi yapılacağından ayrıca ek masraf talep edebilirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu