Gebelik

Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

Gebeliğin ikinci döneminde yapılması gereken testler mevcuttur. Bu dönemde yapılması gereken testler hakkında bilgi almak için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Gebelikte yapılması gereken testler sağlık için çok önemlidir. Bebeğin daha sağlıklı ve anne karnında ulaşabilecek sorunlardan kurtulmak ve bilmek için bazı testler gereklidir. Testler doktorun denetiminde olması ve hem bebeğin hem de annenin sağlıklı olması şarttır. Doğum sürecinin daha iyi ve sağlıklı geçmesi için doğum kontrollerine uymak zorunludur. Yapılan testler çocukta yaşanılan problemlere down sendromu ya da nörolojik gibi farklı sorunları tespit edilebilmektedir. Bebekte yapılan testler:

  • Kan tahlili: Kan uyuşmazlığı için yapılmaktadır.
  • İdrar tahlili: İdrarda oluşan iltihabı, şeker hastalığı olanlar, böbrek taşı gibi tespitler bu tahlile tespit etmektedir.
  • Protein Tespiti : ( yüksek tansiyon, idrarda protein, ödem oluşması belirtileri yer almaktadır.
  • Enfeksiyon Testi: Bebekte yaşanılan anormal durumu önceden tespit etmektir. Hamilelikten önce devam edip edilmediği bilmektir.
  • Ultrason: düşük tehdidi olmak, dış gebelik ve çocuğun gelişimi gibi durumlar bilinmelidir.
  • Şeker Testi: Gebelik döneminde şeker hastalığı öğrenmelidir.

Hangi Testler Ne Zaman Yaptırılmalı?

  • 11-14 Haftalar

Gebeliğin ilk haftaları yani ilk üçüncü ayı birinci trimester olarak bilinir. Bu dönemde ultrasyon muayenesi yapılır. Çocuğun ense kalınlığına bakılır. Bu şekilde ikili test yapılır. Bu testin amacı down sendromu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu dönemden sonra o test yapılmaz.

  • 16-20 Haftalar

Gebeliğin diğer ikinci üç ayı olan ve ikinci trimester dönemi diye geçilir. Üçlü ile dörtlü test yapılır. Kan akımı, amniosentez, kalpta şüpheler olan gebeler, fetal ekokardiyografi ve glukoz testleri, idrar ve kan sayımı gibi testler yapılır. Risk olan bir durum olursa hemen tespit alıp tek tek önlenmelidir.

  • 24-28 Haftalar

Gebeliğin üçüncü trimester dönemi olarak bilinir. Glukoz yükleme testi bu dönemde yapılır. Kan uyuşmazlığına bakılır.

  • 35-37 Haftalar

Bu dönemde annede bakteri taraması yapılır. Son haftalar çok önemlidir. Doppler ultrasonografine bakılır. Bebeğin son durumuna bakılıp ve değerlendirilmelidir.

Bu bilgileri okuyarak gebeliğin ikinci döneminde yapılması gereken testler hakkında bilgi sahibi olarak daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu