Sağlık

Göz Sulanması Çözümleri

Göz Sulanması

Göz sulanmalarına genellikle önem vermememize rağmen bu rahatsızlık ciddi sağlık problemlerinin de işareti de olabilir. Göz sulanmalarının çözümü konusunda birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunları teker teker inceleyecek olursak:

Göz Sulanması Tedavi Yöntemleri

  1. Göz Damlaları                                                                                             

Göz damlaları aşırı derecede kuruyan gözlerde nemlenme sağlayarak gözün daha az gözyaşı üretmesini sağlar. Genellikle günde 5 defa ve her seferinde 4 damla olarak kullanılır.

  1. Alerjik Hap Kullanımı                                                                                     

Göz sulanmasının sebepleri alerjik reaksiyonlar da olabilir. Bu tür alerjisi olanların kullandığı alerjik haplar göz sulanmalarında oldukça etkili olmaktadır.

  1. Antibiyotik Kullanımı                                                                                     

Göz sulanmaları bakterilere de sebep olmaktadır. Böyle bir durumda damla olarak verilen antibiyotikler sabah ve akşam 1 sefer olmak üzere göze damlatılır.

  1. Kontakt Lens Kullanımı                                                                             

Kontak lensler bazı kullanıcılarında göz sulanmalarına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kontak lenslerin bırakılıp gözlük takılması tavsiye edilmektedir.

  1. Göze Kaçan Yabancı Cisimlerde Müdahale

Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığında bu cismi ıslak ve temiz bir bezle çıkartmaya çalışın. Elinizle müdahalede bulunmayın çünkü elinizdeki bakteriler gözüne sıçrayarak göz enfeksiyonları gibi olumsuz durumlara neden olabilirler.

 

  1. Doğal Solüsyonla Göz Sulanması Tedavisi

Doğal yöntemlerle göz sulanmalarının tedavisinde karbonat en çok kullanılan yöntemlerdendir. 1 Çay kaşığı karbonat klorsuz temiz bir suda çözdürülür ve bu su ile gözler 2-3 sefer yıkanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu