Anne-Çocuk

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Birçok anne hassastır ve küçüklerine özen gösterir. Grip olduğunuzda “aşırı korumacı” davranır ve bebeğinizi emzirmeyi bırakırsınız.

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Emziren anneler ise “Grip virüsü emzirirken sütümden bebeğime geçecek mi merak ediyorum” ve “Emzirmeyi bırakmalı mıyım yoksa devam etmeli miyim?” gibi soru işaretleriyle ikilemde kalıyor. Bazıları ise “virüsün sütten bebeğe geçebileceği” batıl inancına inanarak emzirmeyi bırakıyor.

1-Emzirin Ama Öpmeyin

İnhalasyon influenza virüsü; Öksürme ve hapşırma gibi damlacıklar yoluyla yayıldığından, emzirirken bebeğinizin içine doğrudan nefes almamaya dikkat edin. Ne kadar isteseniz de grip olduğunda bebeğinizi öpmeyin ve ziyaretçilere bunu uygun bir dilde yapmamalarını söyleyin.

2-Maskenizi Her 20 Dakikada Bir Değiştirin

Maskenin doğru kullanımı maske kadar önemlidir. Her 20 dakikada bir maskenizi yenisiyle değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın.

3-Her Beslenmeden Önce Ellerinizi Yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller çok önemli bir bulaşma kaynağıdır. Bu nedenle özellikle maskeye dokunduktan sonra veya emzirmeden önce ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu etki sağlaması açısından çok önemlidir.

4-Odayı Sık Sık Havalandırın

Hem nefes alıp verme hem de öksürme ve hapşırma yoluyla odaya yayılan damlacıklar havada uzun saatler asılı kalır ve odadaki diğer insanlara kolayca bulaşır. Özellikle bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlü olmadığı için damlacıkla yayılan bu virüsler etkisini kolaylıkla gösterir.

5-Bol Su İçin

Süt üretiminde birincil etkili kaynak olan su, enfeksiyon etkenlerinin vücuttan atılmasında önemli rol oynadığı için koruyucu etki de sağlar. Bu nedenle grip olsanız bile bu dönemde emzirmeye ve bol su içmeye devam edin.

6-Kendinizi Uykudan Mahrum Etmeyin

Emzirme anne için çok yorucu bir ritim oluşturduğundan anne uykusuz kalıp hem yeterli süt oluşumunu hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini dinlendirir. Ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturur.

7-Bu Yiyecekleri Yiyin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun gribe karşı direncini artırmak için sağlıklı beslenmek gerekir. Emzirme döneminde hem gripten korunmak hem de gripten kolayca kurtulmak için bol miktarda taze sebze ve meyve ile C vitamini içeren besinler tüketin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu