Sağlık

Tiroit Bezini Çalıştıran Besinler Nelerdir?

Tiroit Bezini Çalıştıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı bir tiroit bezi çalışımı için tüketilen besinler paraleldir. Peki tiroit bezini çalıştıran besinler nelerdir? İşte merak edilen sorunun cevabı makalemizde..

Tiroit bezini çalıştıran besinler nelerdir sorusunun cevabı tiroit sağlığını önemseyen kişiler için önemlidir. Tiroit bezinin görevi tiroit hormonlarını depolayıp gerekirse kana vererek, metabolizmayı kontrol altında tutmaktır. Tiroit bezi böbrek ve karaciğer ile de iletişim halindedir. Yetersiz çalışırsa pek çok fonksiyonda bozulmaya neden olacaktır. Bu yüzden tiroit bezini çalıştıran besinleri öğrenmek gerekmektedir.

Tiroit Bezini Hangi Besinler Çalıştırır?

Tiroit sağlığı için tüketilen besinlere özen gösterilirse tiroit bezinin daha sağlıklı bir şekilde çalıştığı görülebilir. Peki tiroit bezini hangi besinler çalıştırır?

1-İyot

Tiroit bezinin sağlıklı çalışması denilince akla ilk gelen hiç şüphesiz iyottur. T3 ve T4 hormonlarının üretilmesi iyota bağlıdır. Vücutta iyot eksikliğinin olmaması gerektiği gibi iyot fazlalığının da olmamasına özen gösterilmelidir. İyot alımının sağlanacağı besinler ise; kaya tuzu, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve ıspanak gibi yeşilliklerdir.

2-Çinko

Çinko, tiroit hormonu için gereklidir. Çinko eksikliği durumunda farklı yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkiler başta saç dökülmesi olmak üzere zayıflık, iştahsızlık ve deride pul pul dökülmelerdir. Çinko desteği içinse yumurta, chia tohumu ve somon balığı tüketilmelidir.

3-Selenyum

Tiroit bezinin sağlıklı olması için selenyum tüketimine özen gösterilmelidir. Yaşanılan tiroit sorunlarında öncelikle selenyum tüketiminin yeterli olup olmadığına bakılmalıdır. Eksikliği, hashimoto hastalığına sebep olmaktadır. Peki selenyum için hangi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir? Brezilya cevizi en ideal selenyum kaynağı olmakla birlikte kaju, ay çekirdeği, kuzu ciğeri ve mantarda da bulunmaktadır.

4-Yağda Çözülen Vitaminler

A,D,K2,E vitaminleri sağlıklı bir tiroit bezi için önemlidir. A vitamini için tüketilmesi gereken besinler; kabak, patates ve havuçtur. D vitamini için ise somon balığı ve süt ürünleri tüketilmelidir. E vitamini içeren besinler; kavrulmamış badem, ıspanak ve avokadodur. K2 vitamini için de tereyağı, kefir ve peynirdir.

Tiroit, beyin fonksiyonları açısından oldukça fazla önem arz etmektedir. Bu yüzden takibinin düzenli bir şekilde yapılıp, sağlıklı çalışması için gereken özen gösterilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu