Güzellik

Güzellik ve Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler!

Güzellik ve Saç Bakımı Hakkında Her Şey! Saç bakımının yanı sıra hem cilt bakımı hem de makyaj, güzellik ile saç bakım hizmetleri alanı kapsamında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri ele aldık.

Güzellik ve Saç Bakımı Hakkında Her Şey! Bu yer alan dallara dair her tür yeterliliklerin kazandırmasına yönelik hem eğitimlerin hem de öğretimlerin yapıldığı alandır. Güzellik ile saç bakımı hizmeti kapsamı alanına giren dallar;

  1. Makyaj,
  2. Cilt Bakımı
  3. Saç Bakımı olarak sıralanmaktadır.

Saç Bakımının yanı sıra cilt bakımına dair tüm eğitimlerle birlikte makyaj konusuna ait bir yandan bilgi diğer yandan da hem beceri hem tutum hem de iş alışkanlıklarına dair pratik yapma gibi hususların kazanılmasını sağlamayı amaç edinir.

Saç Bakımı

Konunun uzmanı, sağlığa uygunluk kurallarına riayet ederek en uygun biçimde saç şekillendirmesini uygulaması, saç bakımı olarak değerlendirilmektedir. Sağlık kurallarına uygun hareket edilerek yapılan saç bakımında, saçın şekillendirilmesine en uygun tekniğin kullanılması ve ona dair işlemlerin yapılması gerekmektedir. İşin belli bir zaman zarfında yapılması ve uzman olarak bu işi yapacak kişinin tek başına bu işlemi gerçekleştirmesi, eğitim ve öğretimin temellerindendir.

Saç şekillendirmesi ile alakalı bakım konusunda işin uzmanından yapılması beklenen ilk işlem, talepte bulunan kişiye kişisel bakım yapmak almaktadır. Kişisel bakım ne kadar önemli ve saç balım uzmanından beklenen bir durum ise, iş yerinin hazırlığı ve gerekli sağlık bilgisi kurallarını içermesi gibi hazırlıklar da o kadar önemlidir.

Müşteri Memnuniyeti Eğitimi

Saç bakımı konusunda yeterliliğe sahip olduğu düşünülen birinde, müşterilerini karşılama ve yapılan işlem sonrasında uğurlama gibi özel davranışlar da eğitimin bir parçasıdır. Müşteri memnuniyetinin ne denli önemli bir şey olduğu, eğitim sürecinin bir diğer aşamasıdır. Saç bakımında uzman olan bir elemandan, saç yıkama konusunda ve hem saça hem de saçlı deriye masaj yapması konularında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması beklenir ve istenir.

Eğitim sürecinde aldığı fön yapma ya da çekme gibi ayrıntıları saç bakım uzmanı, en istenen şekliyle uygulaması gerekmektedir. Gerektiğinde ve talep edildiğinde saç örme işlemini de gerçekleştirme beceri ve eğitimi almış olmalıdır. Papiyot Mizanpli yapa bilme becerisi de kendisinde oluşmuş olması beklenir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu