Gebelik

Hamileliğin Anlaşılma Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin Anlaşılma Belirtileri Nelerdir? Yeni evlenen ve çocuk sahibi olmak isteyen hanımların çokça istediği durumlardan birisi olan hamilelik aslında daha önceden de anlaşılabilecek bir durumdur bu yazımızda hamilelik nasıl anlaşılır? Sorusunu ele alacağız.

Hamileliğin Anlaşılma Belirtileri Nelerdir? Sorusunun cevabı olarak kusma, bayılma, karın ve kasık ağrısı gibi birden fazla geleneksel faktör sıralayabiliriz. Fakat bunların çoğu farklı hastalıklarda da ortaya çıkabilecek bir neden bu yönden hamileliğin anlaşılması için birden fazla nedeni burada ele alacağız.

Gebeliğin ilk haftasında tam olarak hamile sayılmazsınız. Özellikle son adet gününden sonraki ilk 7 gününden itibaren hamilelik günleri sayılmaya başlamaktadır buradan sonra adet gününün 14. Günün de ise yumurtlarsınız. Bu hormonal yapınıza bağlı olarak adet döngünüzün süresine görürken ya da geç bir şekilde gerçekleşebilir.

Eğer düzenli bir adet takviminiz varsa burada zamanı geldiği halde adet görülmediyse gebelik test kiti ya da hastanelerde hamilelik testi yapabilirsiniz. Gecikmiş adet burada hamileliğin en kesin belirtileri arasında yer almaktadır.

Gebeliğin Anlaşılma Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şüphesi taşıyan hanımlar gebeliğin anlaşılma belirtilerini de merak etmektedir. Burada yer alan belirtilere bakarak sizde gebe olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

  • Göğüs Uçlarında Koyulaşma

Göğüs uçlarında koyulaşma hamilelik sürecinde görülebilen olayların başında gelir. Özellikle meme başlarını çevreleyen dairesel bölgeler genellikle hamileliğin 8’inci haftasından itibaren koyulaşmaya başlar.

Bu bölgeler özellikle döllenmeyi izleyen süreçte birkaç hafta içinde genişler. Meme uçları daha sert ve dik hale gelebilmektedir. Buna benzer olarak aynı zamanda cildinizde renk değişimleri de görebilirsiniz. Örneğin genital bölge daha kırmızı hale de gelebilmektedir.

  • Vajianada Hafif Kanamalar

Bu dönemlerde bazı kadınlarda hormon artışının yanı sıra hafif vajinal kanamalar da görülebilir. Özellikle iç çamaşırınızda görülen hafif pembe ve kahverengi olarak görünen bu kanamalardan dolayı hafif kramplar da hissedebilirsiniz. Bu kanamaların hamileliğin erken dönemlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  • Göğüslerde Ağrı ve Karıncalanma

Hamilelik döneminde göğüslerde adet döneminden daha fazla ağrı hissetmeye başlarsınız bu süreçte göğüslerde başlayan ağrı ve karıncalanma hamilelik nedeninden kaynaklanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu