Gebelik

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında

Hamilelikte kullanılan ilaçların bazıları bebek gelişiminde olumsuz etkiler yapar. Hamilelikte kullanılan ilaçlar ve etkileri konusunda araştırmalar günümüzde de devam ediyor. Bebekte bazı kusurlar yapabiliyor ve bu kusurlar bazen önlenemiyor.

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında
Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında

Bebeğinizin Geleceği İçin Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında

Teratojen bebekte kusurlara neden olan kimyasal ilaçları araştırır. Hamilelikte kullanılan ilaçlar ve etkileri konusunda önemli bilgiler ortaya konmuştur. Anne adayları belirli ilaçları kullanıyorsa bu ilaçların bebek üzerinde ne gibi etkiler vereceğini öğrenmeleri gerekir. Doktorlarına mutlaka kullandıkları ilaçları bildirmelidirler. Bebek sağlığı açısından bazı ilaçların yan etkisi olup olmadığı hale tartışılır. Bilinçli bir gebelik için sizlerin kaçınması gerekenler bulunur.

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında
Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Mercek Altında

Sizlere önemli derecede yardım edecek olan bir site tasarımı da yapan ilaç uzmanları bu konuda sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Anne ve bebeğin sağlığı için hangi ilaçların bebeği risk altında bıraktığı belirtilecektir. Bebek kusurlarının önceden bilinmesi ile sağlıklı bir gebelik sağlanacaktır. Bebek gelişimi evresinde kullandığınız ilaçların yan etkileri ve daha sonra bebeğe vereceği hasarlar saptanır. Anne adayları bu sebeple hamileliğin ilk günlerinden itibaren alacakları dozları doktorlarına uygun derecede yaptırmaları gerekir.

Türkiye’de ilaçların zararları üzerine bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Türk Farmakoloji Derneği Toksikoloji Grubu bu konuyu uzman kadrolarla araştırmış ve rapor hazırlayarak ilgili merkez birimlere sunacaktır. Toplantının önemli bir gerçeği ilk kez düzenleniyor olmasıdır. Bilinçli bir gebelik için önemli olaylar saptanacak ve uzmanlarla değerlendirilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu