Sağlık

İki Haftadan Fazla Süren Ses Kısıklığına Dikkat

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları da sık bir şekilde yaşanmaya başladı. Her kış mevsiminde doğal olarak görülen bu durum sonucunda; öksürük, grip, ses kısıklığı gibi sorunlar meydana gelir. Bunlar hafif hastalıklar olsa da uzun süre devam ettiği takdirde bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Ses kısıklığı
Ses kısıklığı

Özellikle aşırı konuşmada, bağırmadan, hastalanmadan dolayı meydana gelen ses kısıklıkları birkaç gün içerisinde geçmiyor ve iki haftadan fazla sürüyorsa hemen doktordan yardım alınmalı. Bunun dışında ses kısıklığı tedavi için kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek sorunun daha fazla büyümesine sebebiyet verir. Çünkü uzun süren ses kısıklıkları kanser belirtisi olabilir.

Ses Kısıklığı Kanser Habercisi

Çağın hastalığı kanserin belirtisi olan ses kısıklığı dikkat edilmediği zaman akciğer kanserine, gırtlak kanserine ve beyin hastalıklarına neden olabiliyor. Böylesine uzun süren ses kısıklığında ses kısıklığı tedavi için en kısa zaman kulak burun boğaz doktoruna görünmesinde fayda var. Yapılacak olan tahliller sonucunda ise hastalığın nedeni daha net ortaya çıkacaktır.

Ses kısıklığı neden olur
Ses kısıklığı neden olur

Ses kısıklığının temek kaynağı boğazda bulunan ses telleri olsa da sesin çıkmasında birden fazla organın etkisi bulunuyor. Günlük hayatta iletişim kurmak için kullandığımız seslerin kısılması, çatallaşması, seviyesinin düşmesi, tizleşmesi gibi durumlar hem iletişimi hem de sağlığımızı zora sokar. Bu nedenle kısa süreli ses kısıklıklarından ziyade iki haftadan fazla süren kısıklıklarda mutlaka doktora başvurulmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu