Anne-Çocuk

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Yeni kardeşe sahip olan çocuklarda kardeş kıskançlığı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum kimi zaman o kadar artış gösterir ki anne – babalar da ne yapacaklarını bilemezler. Bu nedenle de kıskançlığı ortadan kaldıracak çözümlere ihtiyaç duyulur.

Kardeş kıskançlığını ortadan kaldırmak için uygulanabilecek pek çok çözüm vardır. Tüm çocukların yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle onlardaki kıskançlık duygusunu ortadan kaldırma yöntemleri de birbirinden farklıdır. Aileler çocuklarının genel özelliklerini göz önüne alarak; en etkili yöntemi uygulamalıdır.

Çocuğun Yaşına Uygun Çözümler Deneyin

Çocuklarda 3 ile 7 yaş arasında bencillik duygusu oldukça yaygındır. Bu nedenle de ailelere öncelikle çocuğa kardeş düşünülüyorsa; ya 3 yaşından önce ya da 7 yaşından sonra en doğru zaman olarak iletilir.

3 yaşından küçük çocuklar, henüz kıskançlık duygusu ile tanışmadığı için kardeşini kıskanmaz. 7 yaşından büyük çocuklar da yeni doğan kardeşin anne ve babasına kendinden daha fazla ihtiyaç duyduğunun bilincindedir. Bu durumda da kıskanma davranışı daha az olacaktır. Ancak bu aralıklardaki çocuklarda kıskançlık en üst seviyededir. Kardeş kıskançlığını önleme noktasında da anne ve babalara daha fazla iş düşer. Çocuğunuza kardeşinin ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda oldukları, anne ve babalar tarafından çocuğun yaşına uygun bir şekilde anlatılmalıdır. Bebeğin onlara muhtaç olduğu ifade edilerek, kimi güvenli durumlarda çocuktan da kardeşinin ihtiyacı konusunda yardım istenmelidir.

Çocuğunuzun İhtiyaçlarını Gidermeyi Ertelemeyin

Anne ve babanın birlikte kardeş ile ilgilenmeleri, diğer çocuğun kıskanma davranışını arttırabilir. Bu nedenle de anne kardeşin ihtiyaçlarını karşılarken o sırada babanın da çocukla ilgilenmesi gerekir. Bir süre sonra da işlem tam tersine dönüştürülmelidir. Bu sefer de anne çocuk ile oynarken baba kardeş ile ilgilenmelidir. Böylece kardeş kıskançlığını ortadan kaldırma noktasında çözüm sağlanmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu