Sağlık

Kilo alamama nedenim ne olabilir

Peki, Kilo alamama nedenim ne olabilir? Eğer bu soruları kendinize soruyor ve kilo alamıyorsanız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Konu beslenme ile ilişkili olarak yer alsa da söz konusu bir çok etken yer almaktadır. Genel olarak son dönemlerde artış göstermeye devam eden hazır yiyecekler içerisinde beslenme ve dengesiz beslenme uygulamaları, obezite sorunu ile beraber kilo alamama sıkıntıları ya da aşırı zayıflık şeklinde kendisini göstermektedir. Pek çok insan tarafından önemli bir sorun şeklinde kabul edilmeyen zayıflık sorunu obezitede yer aldığı gibi bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Neler Olabilir?

Yetersiz ve dengesiz besleniyorsan, iştah sorunun bulunuyorsa vücudunuz enerji açığını kapatabilmek adına kendi bünyesinde yer alan yağ dokusunu kullanmaktadır.

Kilo alamama nedenleri sebepleri içerisinde barsak parazitleri vücuduna yerleşmekte ve yediklerine ortak olmaktadır. Yenilecek olan gıdaların vitamin ve minerallerini sizinle paylaşmaktadır. Çok önemsenmeyen bir konu olarak yer almasa bile insanlar bu parazitler ile enfekte olarak bilinçsizce yaşamlarına devam etmektedir. Diğer nedenler arasında;

  • Genetik miras,
  • Şeker hastalığı ve türevleri,
  • Enfeksiyon problemleri,
  • Psikolojik bozukluk ve depresyon,
  • Hormonal sorunlar,

Tedavi

Vücutta yer alan yağ kütlesinin miktarını tam olarak belirlemek için kullanılabilecek pratik yöntemler arasında Beden Kütle İndeksi hesaplamaları yer alabilmektedir. Bu yöntem içerisinde kişinin ağırlığı boyunun karesine bölünerek hesaplama yapılmaktadır. Bu rakam 18,5 altında olması durumunda söz konusu kişi zayıf olarak bilinmektedir.

Kilo alamama bir hastalık şeklinde kabul edilmese bile ama önemli bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Tedaviye başlamadan ilk olarak, bu duruma yol açan bir problemin olup olmadığı tespit edilmesi gerekmektedir. Daha sonra diyetisyen kontrolünde diyet uygulamaları ve sorunun kaynağına göre destek alınması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu