Diyet

Kilo Vermek İçin Diyet Yöntemine Sadık Kalma!

Kilo Vermek İçin Diyet Yöntemine Sadık Kalma! İngiltere sınırları içerisinde gerçekleştirilen bir araştırma, her sene ortalama üç defa kadınların diyete başladığını göstermektedir.

Kilo Vermek İçin Diyet Yöntemine Sadık Kalma! Başlanılan diyetin ömrü ise yaklaşık on dokuz gün sürmektedir. Diyete başlayanların üstelik nerede ise üçte ikisi, ilk beş günlük zaman dilimi içerisinde ya patates cips ya çikolata ya pizza ya kek ya da şarap gibi diyet uygulaması için tehlikeli bulunan besinlere yöneldiği saptanmaktadır. Diyete sadık kalmanın belli başlı kuralları bulunmaktadır.

Hayat Tarzına Uygun Diyet Seçmek

Diyet uygulamak isteyen insanların öncelikle sadık kalması gereken konuyu, diyetin hayat tarzına uygun olması oluşturmaktadır. Farklı ve yeni diyetlerin denenmesi yerine, insanların yaşam tarzını yansıtan ve uzun vadede değişikliklere neden olacak diyetleri yapmaya odaklanmaları gerekmektedir. Yemek yapma fırsatı olmayan ve diyet yapan insanların öncelikli dikkat edeceğim konu, yaşam tarzına uygun menüye sahip lokantaların keşfedilmesi yer etmektedir.

Gerçekçi Kilo Verme Beklentisi

İnsanların kilo verme konusu hakkında beklentilerinin gerçekçi olması ve bilimsellikten uzak hayaller içermesi, doğru bir yaklaşım olarak kabul edilmemektedir. Diyetin faydalı olması, fedakârlık isteyen bir sürecin devamlılığı neticesinde elde edilebilmektedir. Kısa sürede fazla kilo verme gibi bir hedef, bilimsel temeller içermesi gereken bir yaklaşımı göstermemektedir. Zira sağlıklı kilo verme oranı, haftada yarım ila bir kilo arasında değişkenlik göstermektedir. Bilimsel bu rakamın ışığında hareket etmek en doğru davranış biçimidir.

Diyetin Başarısı Beslenme Alışkanlığına Bağlıdır

Diyet konusunda çevre ile alakalı düzenleme yerine, beslenme alışkanlığı ve buzdolabının düzenlenmesi öncelikli davranışlar arasında yer almaktadır. İnsanlar yeme içme alışkanlığını değiştirmediği müddetçe, diyetlerinde başarılı olma ihtimalleri son derece zayıf görülmektedir. Bol kalori ve protein özelliği gösteren yiyecekler, cazip seçenekler halinde durduğu müddetçe, diyetlerin başarılı olma ihtimali bulunmamaktadır. Bunun yerine insanlar, taze meyve yahut da protein özellikli atıştırmalıkları tercih etmeleri gerekmektedir.

Diyetin sağlıklı neticeler vermesi için düzenli yemek yenmesi ve atıştırmalıkların belli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İnsanlar kilo vermenin tek yolunun yemek yememek olduğu inancına sahip bulunmaktadır. Oysa bu son derece yanlış bir inanç anlamı taşımaktadır. Aç olarak kilo vereceğini düşünenler, bir müddet sonra hem yorgun hem mutsuz hem de aç bir vaziyette kalmaktadır. Düşük yağ içeren proteinlerden oluşan atıştırmalıklar, bir kaç saatte bir, metabolizmaya alınması durumunda, insanı diğer öğüne kadar tok tutabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu