Teknoloji

Küçük Çocuklar ve Teknoloji

Hayatımızın merkezinde olan teknoloji, her şeyi ile tüm sistemi ele geçirmiş durumdadır. Tek başına hâkimiyetini ilan etmiş ve resmen insanları emri altına almıştır. Bu durum, son derece açık bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bizler ise, elinden bir şey gelmeyen ve teknoloji olmadan bir şey yapamayan insanlar haline gelmiş ve her şeyimizi ona bağlamış bir durumun içerisine girmişiz. Hazin bir tablo oldu belki ama ne yazık ki doğru bir olgu bu söylediklerimiz.

Teknoloji ve Küçük Çocuklar
Teknoloji ve Küçük Çocuklar

Küçük Çocuklar Zihinsel Gelişimleri ve Teknolojinin Etkileri

Bizlere, yani ebeveynler olarak teknolojinin yansımalarından yararlanmalı ve bu noktada kendimizi geliştirmeliyiz. Ondan alacaklarımız ile hayatımızda ki kazanımlarımızı arttırmalı ve bu noktada ilerlemeler sağlamalıyız. Bu olması gereken bir durumdur ve kimsenin bu noktada bir itirazı söz konusu değildir. Ancak söz konusu küçük çocuklar yani yavrularımız olduğu zaman iş değişir ve başka detaylar işin içerisine girmeye başlar.

Teknoloji ve Küçük Çocuklar
Teknoloji ve Küçük Çocuklar

Bu detaylar arasında yer alan olgular, onların zihinsel gelişimlerinin teknoloji ile ne kadar doğru orantılı olduğudur. Veriler, zihinsel gelişimlerinin son derece negatif bir yönde olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, her şeyi internetten öğrenen bir çocukta, bazı öğrenme yetilerinin zamanla kaybolduğu saptanmıştır.

Bu saptanan gerçek sonuç küçük çocuklar ve hatta ergenlik dönemine yeni gire çocuklar ile ilgili teknolojinin kısıtlanması gerektiğini ve sonuç olarak gelişim sürecine, negatif etki edecek unsurların hayat içerisinden bertaraf edilmesi gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu