Diyet

Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?

Kilo vermek için en uygun yöntemlerden biri olarak diyeti genel kabul görüyoruz; diyetle barışık olan oruç tutarak kilo verme de diyet kuralları çerçevesinde yerine getirdiğimiz mühletçe herhangi bir sorun oluşturmuyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da yer alıyor. Öncelikle aç kalacağım endişesi ile sahurda yiyeceklere çok fazla yüklenmek bir hata. Ancak kilo sorununu sahurda yemek yemeden de ortadan kaldırma düşüncesi de aynı ölçüde bir hata.

Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?
Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?

Tokluk Hissi Veren Gıdaları Tercih Edin

Sahurda yemek yenilmesi, kas kütlesinin dengede tutulması anlamını içermekte. Hastalıkların oluşmaması için sahurda yemek tüketimi gerçekleşmelidir. Su tüketimi normal düzen içindeki ile aynı olurken, sahurda genelde kahvaltı tarzını benimsememiz ise tokluk hissi veren gıda tüketimi için önemli bir noktadır.

Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?
Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?

Tokluk hissi veren gıdaların başında yumurta gelmekte, bununla birlikte elma ve salatalık gibi gıdalarda kabukları ile tüketildiğinde vitamin ve protein eksinizi kapatmış olursunuz. Ayrıca unutulmaması gerekir ki, amaç açlığın giderilmesi değil, sağlığımızı korumamıza yardımcı olacak enerji kazandıran gıdaların tüketilmesidir.

Ceviz, beyaz peynir, badem, fındık gibi gıdalar tokluk hissi veren gıdalar arasındadır.

İftarda ise günün yorgunluğu ve açlığını birden sonlandırmak için birden yemek tüketiminden kaçının. Yine istikrarınızı koruyun ve düzeninizi devam ettirin. Tüketiminizi azar azar yapmanız sizin lehinize olacaktır. Mümkün olduğu kadar hafif geçireceğiniz iftar sonrasında en az iki ara öğün ile açığınızı kapatabileceğinizi unutmayın. Ayrıca oruç tutarak kilo verme mümkün oldukça iftar sonrasında hafif egzersiz yaparak daha verimli olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu