Eğitim & Kurs

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Meslek seçimi geleceğimizi şekillendiren en önemli kararlardan bir tanesidir. Bu karar sizin hayatınızı önemli bir ölçüde etkilemektedir. Peki, Meslek seçimi nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmelidir?

Meslek seçimi nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Meslek seçimi hayatımızın şekillendirilmesine neden olan etmenlerden bir tanesidir. Meslek seçiminiz alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızın tamamen değişmesine neden olabilir. Meslek seçimiyle ilgili karar verirken karmaşık duygular yaşayabilirsiniz. Öğrencilik döneminde önünüzde bir çok seçenek yer alacaktır. Her meslek kendi alanında uzmanlıklara ayrılıyor. Günümüzde bazı meslekler ön plana çıkarken, bazıları değerini kaybetmeye devam ediyor. Her mesleğin belirli bir gerekliliği bulunuyor.

Meslek Nedir?

Meslek nedir? İnsanların hayatını kazanmak amacıyla sürdürdüğü belirli bir eğitimle edinilen faaliyetlere meslek adı verilir. Çocukluk yıllarından itibaren insanlar çalışma yaşamında var olmak istemektedir. Herkesin hayalini kurduğu bir meslek olmaktadır. Mesleki doyum, insanların faaliyet gösterdikleri ya da hizmet sundukları alana ilişkin tüm gerekli donanıma sahip olmasıdır. Bu nedenle insanların kendisini tanıması son derece önemlidir.

Meslek Seçimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meslek seçiminin hayatımızı ciddi bir şekilde etkileyebilir. Meslek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Hangi mesleği yapmanız gerektiğine doğru karar vermeniz gerekir. Öğrencilerin, ilgi alanlarını ve kişilik özelliklerini tanımlayacak seçim yapmaları önemlidir.

Meslekleri tanımak sizlere artı bir değer kazandıracaktır. Seçmek istediğiniz meslek için hangi niteliklere sahipsiniz? İstediğiniz hayat standartlarını yakalayacak mısınız? Bu soruları kendinize sormanız gerekir. Meslek seçimi sırasında;

 • Meslek grubunun yaptığı faaliyetler,
 • Mesleğin istediği nitelikler,
 • Çalışma ortamı ve koşulları,
 • Çalışanlarda aranılan nitelikler,
 • Mesleğe hazırlanma süreci,
 • Meslek kazancı,
 • İş bulma olanağı gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Meslek eğitimi alacağınız kurumun da en az meslek seçiminiz kadar önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Kaliteli ve seçkin üniversiteler geleceğinizin doğru şekillenmesini sağlar.

Meslek Seçimi Yaparken Hangi Hataları Yaparız?

 • Aile üyelerinin kararı ile meslek seçmek yanlıştır.
 • Kariyere odaklanarak meslek seçimi yapılmamalıdır
 • Arkadaş grubunu kaybetmemek için benzer meslek seçmemelisiniz.
 • Şehre göre seçim yapmamalısınız.

Meslek seçmek için kendinize yeterli zamanı ayırmanız gerekir. Ne istediğinizi bilerek buna göre tercihinizi yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu