Diyet

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Sağlık için büyük bir öneme sahip olan metabolizma hızı, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu makalede kısaca açıklayacağız.

Metabolizma hızı, vücudumuzdaki organların çalışabilmesi için almamız gereken en düşük enerji miktarıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu gibi etmenler metabolizma hızını etkilemektedir. Metabolizma hızını bol su tüketerek, lifli gıdalardan beslenerek, öğünlerinizi çoğaltarak, uyku düzeninize dikkat ederek ve birkaç yaşam değişikliği ile metabolizma hızınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Posalı Yiyecekler

Lif içeriği bakımından zengin besinler metabolizma hızını artırmaktadır. Bunu için meyveleri kabuklarıyla tüketmeli, tam tahıllı besinler tercih edilmelidir. İşlenmiş undan ve işlenmiş unlardan yapılan yiteceklerden uzak durulmalıdır. Greyfurt, limon, mandalina gibi meyveleri tüketmelisiniz.

Brokoli

Brokoli, metabolizmayı hızlandıran en önemli kalsiyum kaynaklarından bir tanesidir. İçeriğinde C vitamini ve A vitamini açısından zengindir. Yiyeceğiniz bir porsiyon brokoli de gün içerisinde almak istediğiniz folik asit ve antioksidan bulunmaktadır.

 

Acı Biber

Acı biber tükettiğinizde yüzde 25 oranında metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Acı biber yediğinizde daha fazla terler, kan dolaşım hızınızı artırırsınız. Bunun sonucu olarak da metabolizmanız hızlanır.

Elma ve Armut

Metabolizmayı hızlandıran meyveler denildiğin de akla ilk gelen elma ve armuttur. Bu iki meyve kilo vermenize de yardımcı olur. Günde birkaç tane elma ve armut yiyen kadınlar yemeyen kadınlara göre daha hızlı vermektedirler.

Kalsiyum Bakından Zengin Besinler

Metabolizmanızın hızlanmasını istiyorsanız kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmeniz gerekecektir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltınızda süt ve süt ürünlerini eksik etmeyin. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak belli oranda kalsiyum alanlar almayanlara oranla daha hızlı kilo vermektedirler.

Omega -3 İçeren Besinler

Omega – 3 en çok balıkta bulunmaktadır. Balıktan sonra en çok bulunan besinler ceviz ve keten tohumunda bulunmaktadır. Yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırmasının nedeni olarak leptin isimli hormonun üretimini azaltmaktır.

Yeşil Çay

Çayın içerisinde bulunan kateşinler sayesinde yağların yakılması kolaylaşır ve metabolizma hızını artırır. Metabolizma hızı için yeşil çayı günde birkaç fincan içmenizde fayda vardır. Fazla tüketildiği zaman zararlı olacak olan yeşil çay günde bir iki fincanı geçmemelidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu