Yaşam

Mutfak Dolaplarının Yağları Nasıl Çıkar?

Mutfak dolaplarının yağlarını çıkarmak ve derinlemesine bir temizlik sağlamak için birkaç yöntem sayesinde dolaplarınızı tertemiz yapabilir ve tüm yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Evin en zor temizlenen yeri olan mutfak ve mutfak dolaplarının yağları, temizlikte en çok uğraşılan yerlerdir. Mutfak dolaplarındaki yağları temizlemek için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. Aynı zamanda özellikle yağ önceden kalmışsa birçok temizleyici malzeme kullanmak ve güç sarf etmek zorunda kalabilirsiniz. Öncelikle mutfak dolaplarınızda yağ birikmesini istemiyorsanız, bunların oluşumunu önlemeye çalışmalısınız. Bu yağ lekelerinin çıkmamasının sebebi uzun süre kalması ve unutulup silinmemesinden kaynaklanmaktadır. Günlük olarak ocağınızın etrafındaki dolapları nemli bir bez yardımıyla silerek yağların birikmesini ve sertleşip zor bir lekeye dönmesini önleyebilirsiniz.

Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekelerinin Temizliği

Mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini özellikle yağlı bir yemek yapmışsanız, kızartma gibi yağ sıçratabilecek yemeklerden sonra mutlaka nemli bir bez yardımıyla silmelisiniz. Çok az bir bulaşık deterjanı ve bez yardımıyla bu yağları kolaylıkla çıkarmanız mümkün olacaktır. Fakat birikmiş olan yağ lekeleri donmuş ve derinleşmiş ise daha çok uğraşmanız gerekecektir. Bu durumda yağ çözücü deterjanlar kullanmanız gerekebilir.

Mutfak Dolaplarındaki Yağları Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

  • Elma sirkesi ve limon, mutfak dolaplarındaki yağları çıkarabileceğiniz iki üründür. Özellikle elma sirkesinin yağ çözücü özelliği olduğundan dolayı yağlı bölgelerin temizliğinde kullanabilirsiniz. Eğer mutfağınızda kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız, mutfak dolaplarındaki yağları çıkarmak için elma sirkesi ve limon karışımını kullanabilirsiniz.
  • Mutfak dolaplarınızı silerken lekenin özelliğine göre deterjan kullanmalısınız. Çok sert olmayan lekeler için dolaplarınızı çizme ihtimali olan deterjanlar kullanmamalısınız.
  • Mutfak dolaplarınızı temizlemek ve yağ lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de bulaşık makinası tabletidir. Bu tableti sıcak suda eritip üzerine bir paket kabartma tozu ekleyerek elde ettiğiniz suyla mutfak dolaplarınızı derinlemesine silebilirsiniz. Bu karışım ile mutfak dolaplarınız pırıl pırıl olacak ve yağlar kendiliğinden çıkacaktır. Pratik mutfak dolabı temizliği için ayda bir bu formülü deneyerek dolaplarınızı derinlemesine silebilirsiniz. Özellikle açık renkli dolaplarınız varsa dolaplarınız parlayacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu