Güzellik

Retinol Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri Nelerdir?

Retinol Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri Nelerdir? Retinoller, retinoidler olarak da bilinmektedir. A vitamininin bir türevi olarak geçmektedir. Retinoller çeşitli cilt hastalıklarının tedavilerinde kullanılır. Özellikle serum ve krem formları mevcuttur.

Retinol Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri Nelerdir? Retinoller, güneş lekelerinin giderilmesinde, yaşlılık lekelerinde, ince kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Retinoller aynı zamanda antioksidan ve kolajen üretimini de artırdığı için yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Retinoller cilde canlılık parlaklık ve elastikiyet kazandırarak cildin yenilenmesini hızlandırır. Aynı zamanda retinoller, sivilceli ciltler için tedavi edici nitelikte kullanılmaktadır.

Retinoller öncesinde cildi pul pul dökerek pürüzsüz bir cilt oluşmasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırarak aydınlık bir cilt ortaya çıkarır. Düzenli kullanımlarda güneş lekeleri, sivilce izleri ve koyu lekeleri bile gidermeye yardımcı olur. Yağlı cildin sebum oranını engellediği için sivilce ve siyah nokta gibi sebuma bağlı oluşan cilt problemlerini en aza indirgeyerek gözeneklerin tıkanmasını önler. Kolajen ve elastin proteinlerini de içeren vitamin cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaktadır. Ince çizgilerin oluşmasını engellerken aynı zamanda oluşan çizgileri ve gidermeye yardımcı olur.

Retinol Nasıl Kullanılır

Temizlenmiş ve kurulanmış cilde 3 4 damla retinol kullanılmalıdır. Özellikle gece bakım rutininizde kullanmanızda fayda vardır. İlk kullanımlar için %0,1-0.3 oranları uygun oranlardır. Retinolü çok miktarda uygulamak cildinizi tahriş edebilir. İlk başta haftada 1 2 kere kullanım ile daha sonra cilt alıştıkça bu kullanımları artırabilirsiniz. Dilerseniz retinolü bir nemlendirici ile kullanarak cildinizdeki tahriş oranını azaltabilirsiniz retinol içerikli ürünler genel olarak 3 ay içerisinde etki etmektedir. Retinolü özellikle iyice kurulanmış cildinize uygulamanız gerekmektedir. Retinol yaz mevsiminde kullanım için uygun değildir. İlk başlarda düşük oranlarda başlayarak cildiniz alıştıkça bu oranı artırmanız gerekir. Düşük oranlarla ve cilt alıştıkça retinol oranını artırmak cildinizde ki tahriş oranını da en aza indirgeyecektir.

Retinol Hangi Asitlerle Birlikte Kullanılabilir

  • Niacinamide
  • Hyaluronic Asit
  • Azelaik Asit ile birlikte kullanıma uygundur. Cilde herhangi bir zararı olmaz.

Retinol Hangi İçerikler Birlikte Kullanılamaz

  • C Vitamini
  • Benzoil Peroksit
  • AHA-BHA
  • Arbutin ile birlikte kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde cildinizde geri dönüşü olmayacak tahrişlere sebebiyet verirsiniz.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu