Sağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Uyulması Gereken Prensipler

Sağlıklı Yaşam İçin Uyulması Gereken Prensipler Nelerdir? İnsan cildinde bulunan yağ salgısı, dudaklar üstünde daha az bulunmaktadır. Bundan dolayı da dudaklar, hem kurumaya hem de çatlamaya çok yatkındır.

Sağlıklı Yaşam İçin Uyulması Gereken Prensipler Nelerdir? İnsanlar, cilde gösterdikleri özeni dudaklarına da göstermek zorundadırlar. Özellikle havaların soğuduğu zamanlarda dudakların daha fazla korunmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Zira bu dönemde, kurmaya daha yatkındırlar. Kışın soğuğundan dudakların korunmasının önlemleri de bulunmaktadır.

Bol Su İçmek

İnsan metabolizmasını neredeyse yüzde atmışı sudan oluşmaktadır. Sağlıklı bir organa sahip olabilmek adına bir araya toplanan hücrelerin içinde de, su bulunmaktadır. Su, oksijeni organlara taşımaktadır. Vücutta bulunan zararlı maddeleri böbreklere taşıyarak, vücuttan dışarı atılmasını sağlayan kanın içerisinde de, büyük oranda su vardır. Bundan dolayı günde en az iki yahut ta iki buçuk litre arasında su içmek gerekmektedir.

Yeterli Ve Kaliteli Uyku

Uyku sayesinde gün içerisinde yorulan beden dinlenmektedir. Aynı zamanda kendini yenilemektedir. Uyku, ruhun da arınmasını sağlamaktadır. Sağlık için olmazsa olmazlar arasında başta bu sebeple uyku gelmektedir. Erişkin bir insanın günde en azından yedi ila dokuz saat arası uyku uyuması gerekmektedir. Uyku düzenine dikkat etmeyen insanlarda özellikle;

  • Kalp hastalığı,
  • Diyabet,
  • Enfeksiyonlara eğilim,
  • Obezite,
  • Endişe hali “anksiyete”,
  • Depresyon ve benzeri gibi kronik hastalıkların tehdidi altında bulunmaktadır.

Bol Egzersiz Yapma

Sağlık açısından bol eksersiz yapma, son derece faydalı bir işlemdir. Özellikle de kalp damar hastalıklarından korunmak için önem arz etmektedir. Bundan dolayı, haftada en azından yüz elli dakika egzersiz yapılmak, yararlı bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşama adım atmaya yardımcı olacak en önemli unsur, basit bir yürüyüş bile olabilmektedir.

Sağlıklı Ve Doğal Beslenme

Paketlenmiş gıdaların ve GDO’lu ürünlerin her bir tarafı kuşattığı günümüzde, besin değerleri de her geçen gün düşmektedir. İnsanlar, metabolizmasının günlük alması gereken vitamin ve mineralleri alamamaktadır. Üretilen sebze ve meyvelerin içine katılan hormonsal takviyeler, gıda değer seviyelerini düşürmektedir. Bilinçsiz kullanılan zirai ilaçlarda çabasıdır. Ayrıca, glukoz kullanımının bu denli yaygınlaşması da, sağlık sorunlarının tetikleyicisi konumundadır. Sağlıklı yaşamın yolu sağlıklı beslenmeden geçmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu