Diyet

Sonbahar Biterken Forma Kalma Tüyoları Nelerdir?

Sonbahar Biterken Forma Kalma Tüyoları nelerdir? Kilo kontrolü sağlamakta zorlandığımız kış aylarına girerken ve sonbahar biterken formda kalmak istiyorsanız makalemizi dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Sonbahar biterken formda kalma tüyoları, özellikle kadınların kış mevsimi yaklaşırken merak ettiği bir konudur. Yaz döneminde verdiğimiz kiloları kış mevsimine girerken korumak mümkün. Peki, nasıl formda kalabiliriz? Formda olmak, ideal kilomuzda, vücut şeklinde ve sağlıklı bir bedende olmak olarak açıklanabilir. Öncelikle mevsimlere göre metabolizmamızda değişimler olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Mevsimlere göre beslenme düzenimizi oluşturmak, bu düzene mevsimine uygun yiyecekler eklemek ve fiziksel aktivitelerimizi düzenlemek oldukça önemlidir.

Formda kalma tüyoları, mevsimlere göre değişkenlik gösterse de en önemli tüyonun sağlıklı ve dengeli beslenmek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer formda kalmak, kilo artışı yaşamamak istiyorsanız dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Buna ek olarak soğuyan havaların getirdiği hareket kısıtlaması ile de savaşabilirseniz formda kalarak kış mevsiminizi geçirebilirsiniz.

Formda Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

“Formda kalmak için ne yapılmalı?” sorusu özellikle mevsim geçişlerinde akla gelen bir sorudur. İşte formda kalmak için yapmanız gerekenler;

  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek.
  • Düzenli uyumak.
  • Stresten uzak durmak.
  • Ambalajlı gıdalar tüketmemek.
  • Yiyeceklerin porsiyonlarına dikkat etmek ve kalori hesabı yapmak.
  • Düzenli egzersiz yapmak.
  • Bol su tüketmek.
  • Yemek yerken gerektiği kadar çiğnemek.
  • Yediklerinizin takibini yapmak.

Formda Kalmak İçin Neler Yemeliyiz?

Formda kalmak isteyenler “formda kalmak için ne yemeliyiz?” sorusuna yanıt arıyor. Formda kalmanın ilk kuralının sağlıklı ve dengeli beslenme olduğunu söylemiştik. Kış aylarına girerken sağlıklı ve dengeli beslenme için neler tüketilmeli? Öncelikle mevsim geçişleri vücudumuzu olumsuz etkilediği için bu süreçte detoks sularından faydalanabilirsiniz. Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler tüketmek, protein içeren et, tavuk, balık gibi ürünleri fırında pişirerek tüketmek oldukça önemlidir. Proteinler vücutta yağ yakılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenmek formda kalmanızı kolaylaştıracaktır. Karbonhidrat içeren ürünler tüketiliyorsa bunları az miktarda ve ana yemeğin yanında tüketmek gerekmektedir. Yemek seçimlerinizde ağır, yağlı yemekler yerine daha hafif yemekler tercih etmek yararınıza olacaktır. Vücudunuzu tanımalı ve size iyi gelen sağlıklı besinleri tüketmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu