Anne-Çocuk

Yaz Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Yaz Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli? Hem anneler hem de babalar bebeklerin gelişim sürecinde her ayrıntıyı hesaba katmaları söz konusudur. Öyle en ufak bir hava hareketinde tedirginlik yaşamaktadırlar.

Yaz Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli? Mevsim geçişlerinde bebeklerin giyinmesine ayrıca dikkat edilirken yaz aylarında ayrı kış aylarında ayrı giyimler gerçekleştirilmelidir. Yaz ayarında bebekler nasıl giydirilir? Sorusu özellikle yeni annelerin merak ettiği konulardandır.

Bebekler Ne Zaman Üşürler?

Bebekler ince deri tabakasına sahip oldukları için dış sıcaklıklara karşı çok hassastırlar. Bu hassasiyet bebeğin büyümesi ile birlikte azalmakta ve direnci artmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin cildi dış dünyaya yeni yeni adapte olmaktadır. Elbette zaman geçtikçe bebekleri kalın giydirme düşüncesine girmek oldukça sıkıntılıdır. Bebek giydirme noktasında dikkat edilecek en önemli husus sizin giydiğiniz kıyafetlerin 1 kat fazlasını giydirmektir. Kendinize bunu belirleyici unsur olarak seçerseniz üşüme konusunda rahat edersiniz.

Sıcaklığın tavan yaptığı yaz aylarında ise işler biraz değişmektedir. Yazın bebeklerde ter bezleri tam olarak çalışmadığından ötürü vücut ısılarında artışlar söz konusu olmaktadır. Çok sıcak ortamda bulunan bebek uzun süre de yıkanmamış ise ve buna ek olarak da kalın giydirilmişse ter bezi kanalları tıkanır. Yaşanan bu tıkanıklıktan ötürü de bebekte isilik başlar ve farklı cilt hastalıkları ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden ısı dengesini iyi bilmek ve sıcak ortama göre hareket etmek önemlidir.

Yaz Mevsiminin Gündüzünde Bebek Giyimi

Yaz mevsimi geldiğinde gündüz sıcaklığı son derece rahatsız edici ve bir o kadar da bunaltıcıdır. Hal böyle olunca bebeklerde bu sıcaklıktan ciddi boyutlarda etkilenmektedirler. Bu etkileşimin önüne geçebilmek adına çocuğunuzu biraz daha ince giydirmelisiniz.

Yeni doğan bebeklerde tek kat, 3 aylık ve üzeri bebeklerde kısa kollu zıbınlar, 1 yaşına gelen bebeklerde ise yetişkinlerin giyimlerini gibi seçimler yapılmalıdır.

Yaz Mevsiminin Gecesinde Bebek Giyimi

Yaz aylarında gündüz her ne kadar sıcak olsa da geceleri hava daha serindir. Elbette bulunduğunuz iklim özellikleri de giyinme konusunda farklılıkları oluşturabilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde nem oranı yüksek olduğu için yaz ayları hem gündüz hem de gece boğucu sıcaklar olabilir. Yani akşamları bebekler için giydirilecek kıyafetler sıcaklık değerine göre yapılmalıdır. Bebeklerin gece boyu terlememesi ve sıcaklığa bağlı olarak bunalmaması çok önemlidir. Bu yüzdendir ki mutlaka sıcaklık değerine göre hareket ediniz. Ayrıca klimalı odalarda kalınacak ise bebeği klimanın vurmadığı yere yatırmalısınız. Yani hiçbir şekilde klima doğrudan bebeğe gelmemelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu