Diyet

Çocuklar İçin Paleo Diyeti Uygun Olur Mu?

Çocuklar İçin Paleo Diyeti Uygun Olur Mu? Nedir bu Paleo diyeti? Paleo eski zamanları çağrıştırır, yani bir zamanlar dedelerimizin ninelerimizin beslendiği yüzde yüz organik besin programına atıfta bulunur. Paleo diyeti, evrim ilkelerini takip eder ve karbonhidratları ve tüm rafine besinleri yok sayar. Ne güzel değil mi? Zaten makinelerin işlediği her tür besin; organik olmadığından bize zararlıdır.

Çocuklar İçin Paleo Diyeti Uygun Olur Mu? Paleo diyeti; eski çağlardaki beslenme disiplinini yeni çağa uydurarak sunuyor. Pekiyi bu diyet herkese uyar mı? Hiçbir diyet bu açıdan üniversal değildir. Paleo diyetinin de bazı yan etkileri var: kabızlık, böbrek taşı ve düşük tansiyon gibi sağlık sorunlarına da yol açabilmesi mümkün. Paleo diyeti kilo kaybına neden olabilirken, kan şekerini de olumsuz etkileyebilir ve herkes için doğru olmayabilir.

Çocuklar Paleo Diyetini Uygulayabilir Mi

Çocuklar için bir Paleo diyetinin faydaları vardır mesela, demir, kalsiyum, D vitamini ve folik asit dahil olmak üzere çeşitlidir. Paleo diyeti, küçük çocuklar için, sütü yasakladığından uygun değildir. Çocuklar süte ihtiyaç duyarlar kemikleri bununla gelişir. Ek olarak çocuklar D vitaminine ihtiyaç duyar. D vitamini kız çocukları için daha sonraki yıllarda osteoporozu önler.

Paleo Diyeti İçeriği

Paleo diyeti programı bolca protein, sebze ve sağlıklı yağlarla doludur. Ana malzemeleri ise meyveler, sebzeler, et ve balıktır. Diyette yapay şekerler ve türevleri yoktur. Zaten çocukluğundan beri yüksek oranda şeker alan çocukların büyüyünce kronik hastalıklara yakalanma riski fazladır. Bu diyet ayrıca vücudunuz için zararlı olan pro-inflamatuar yağları, trans yağları ve sağlıksız yağların tümünü de içermez. Paleo diyeti, 2,5-3 milyon yıl önce mağara insanlarının beslenme programını esas almaya çalışır. Bu diyette her şey doğaldır. Doğal ortamda yetişen tüm yiyeceklere izin verir. Diyet ayrıca, besin açısından yoğun ürünleri ve avokado ve hindistancevizi yağı gibi doğal yağları da önerir. Hayvansal proteinlere ek olarak, Paleo diyeti ayrıca fındık, tohum ve rafine edilmemiş yağları da içermektedir. Ama artık doğal yiyeceklere erişim, günümüzde gerçekten bir lüks haline geldi. Yeterince para biriktirip emekli olanların, doğal köy yaşamına dönmesi boşuna değildir. Ama şehirliler için Paleo diyeti zor uygulanacak bir diyettir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu